Křesťan dnes

Osm čínských křesťanů dostalo azyl, 70 nikoliv. KDU-ČSL chce od vnitra vysvětlení

Praha – Tři zamítnuté žádosti o azyl zatím dostali čínští křesťané, které zastupuje Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU). Právnička Hana Franková dnes ČTK řekla, že žadatelé podle vnitra nedoložili, že by jim v domovské zemi hrozilo pronásledování. Neúspěšným žadatelům bude doporučovat, aby proti rozhodnutím podali žaloby. Ministerstvo vnitra dnes ČTK sdělilo, že azyl v Česku udělilo osmi lidem, dalších 70 žádostí odmítlo. Rozhodnutí si zatím převzalo osm osob. KDU-ČSL bude chtít od vnitra podrobné vysvětlení celého případu.

OPU zastupuje zhruba 30 křesťanů. Zatím obdržela pět rozhodnutí, z toho tři zamítavé právníci zvládli prostudovat. Klienty, jejichž žádosti byly zamítnuty, Franková nemůže blíže popsat. „Obecně mohu pouze říci, že jde o mladé lidi,“ uvedla Franková, která přesvědčena, že důvody pro udělení azylu jsou, a proto by se měli obrátit na soudy.

Reklama

 

Podle vnitra museli žadatelé prokázat, že ve vlasti čelili pronásledování. „Samotná skutečnost, že je členem menšinové komunity, ať již z hlediska národnosti, náboženství či politického přesvědčení, pro udělení azylu nestačí,“ uvedlo vnitro.

Franková ČTK řekla, že si nevzpomíná, že by se v minulosti vnitro podrobně k azylovým řízeným vyjádřilo tak, jak to udělalo nyní.

Ministr Lubomír Metnar (za ANO) dnešnímu Právu řekl, že úředníci důkladně prověřovali materiály v zemi původu. „Považuji to za hodně nestandardní postup,“ řekla ČTK Franková. Podle advokátky by totiž Čína neměla mít o řízení v tuzemsku žádné informace. Obává se reakcí žadatelů, až jim tuto informaci bude říkat. „Po celou dobu azylového řízení jsou žadatelé o azyl pod ochranou ČR a jakékoliv údaje o nich nejsou sdělovány zemi jejich původu,“ uvedlo v reakci vnitro.

Křesťané v Číně patří k pronásledovaným komunitám. Tamní komunističtí vládci sice uznávají katolictví i protestantství, na církve ale dohlíží tajná policie. Další křesťanské církve čínský režim potírá.

Reklama

 

Rozhodnutí českých úřadů trvalo zhruba dva roky. Podle vyjádření vnitra to bylo způsobeno mimo jiné množstvím materiálů, které žadatelé předkládali v čínském jazyce. Mnoho důkazů se tak muselo překládat do češtiny. „Rozsah spisových materiálů v případě uvedené skupiny žadatelů byl enormní,“ uvedlo vnitro.

Interpelacím kvůli tomu čelil bývalý premiér Bohuslav Sobotka i jeho nástupce Andrej Babiš. Lidovecký poslanec Ondřej Benešík dnes ČTK sdělil, že jde o citlivý případ, ale nezpochybnitelným faktem podle něj je, že křesťané patří v Číně mezi jednu z nejvíce pronásledovaných skupin. Od ministra proto bude chtít podrobné vysvětlení. „V žádném případě nesmíme vyměnit ochranu práv menšin za Slavii v Lize mistrů a jiné pochybné čínské investice, které konec konců také představují bezpečnostní riziko,“ podotkl Benešík.

 

Autor: ČTK Foto: screenshot youtube.com The Jesuit Review

 

Exit mobile version