Festival koncertů, diskusí, divadel, filmů i ztišení a modliteb se konal od 27. do 30. září v Pardubicích. Všechny generace se sešly na oslavách stých narozenin Českobratrské církve evangelické.
Zahájení měli v rukou mladí, kteří se sešli již ve čtvrtek večer k patnáctiminutovkám na různá témata a ke ztišení ve stylu Taizé v kostele. Během pátku byly v nabídce programy k zamyšlení i k zábavě. Hovořilo se o Bohu a víře, o občansky aktivním životě, roli církví ve společnosti, o menšinách, migraci nebo sociální práci. Vážnější témata střídaly koncerty, filmy, tvůrčí dílny pro děti, sporty, bojovka po Pardubicích nebo třeba úniková hra.
V sobotu 29. září se do Pardubic sjeli další evangelíci z celé republiky. Hlavním bodem oslav byly slavnostní bohoslužby pod širým nebem. Z podia na Pernštýnském náměstí je vedl synodní senior ČCE Daniel Ženatý a v přímém přenosu ji přenášela Česká televize (záznam je možno shlédnout v archivu ČT na https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/12088332700-slavnostni-bohosluzba-ke-100-vyroci-zalozeni-ceskobratrske-cirkve-evangelicke/318298380050004).
Sobotní program dále navázal programem na čtyřech dalších místech Pardubic. Kromě hlavního náměstí se stánky Diakonie a knižních nakladatelství to byl přilehlý park Bubeníkovy sady, výstavní a kongresový areál IDEON, krajská knihovna a místní evangelický kostel. Všude tam probíhaly programy pro děti i dospělé: koncerty, přednášky, výstavy, workshopy, projekce filmů nebo ranní a večerní modlitby a ztišení. Diakonie ČCE představila projekty na pomoc seniorům, handicapovaným a sociálně vyloučeným nebo projekty s humanitární a rozvojovou pomocí. Své prezentace se dočkaly i prestižní evangelické školy. Komorní orchestr Konzervatoře Evangelické akademie v Olomouci doprovodil sobotní bohoslužby a odpoledne koncertoval v parku.
Oslavy v Pardubicích představují největší a nejviditelnější akci stého roku života ČCE. Zúčastnili se jí členové církve z celé republiky, zájemci z veřejnosti a ekumeničtí hosté z Česka i zahraničí. Odborníci odhadli účast na dva až tři tisíce lidí. Vstupy na všechny části programu byly zdarma pro všechny, a to díky mnoha štědrým sponzorům, kteří pomohli s financováním tak rozsáhlé akce.
V polovině prosince letošního roku pokračuje připomínání stého výročí ČCE mezinárodní konferencí v Senátu Parlamentu České republiky a slavnostním shromážděním ČCE ve Smetanově síni pražského Obecního domu, tedy v místech, kde skoro na den přesně před sto lety vznikla.
Českobratrská církev evangelická byla ustavena na generálním sněmu 18. 12. 1918 sjednocením českých sborů dvou evangelických církví (augsburského a helvétského vyznání) povolených r. 1781 tolerančním patentem Josefa II. Dnes je Českobratrská církev evangelická největší protestantskou (nekatolickou) církví v České republice. Mezi slavnými evangelíky najdeme například T. G. Masaryka, Miladu Horákovou, Jana Palacha nebo disidenty Miloše Rejchrta a Svatopluka Karáska.
Zdroj: Tisková zpráva, foto: Vojtěch Zikmund
Tento článek by nevznikl bez Vaší podpory.Pokračovat ve čtení Přidejte se k podporovatelům