Křesťan dnes

Organizace Open Doors o pronásledovaní křesťanů

 

Pronásledování křesťanů ve světě narůstá, vyplývá to ze zprávy mezinárodní organizace Open Doors, která každý rok sestavuje černou listinu 50 zemí, kde křesťané čelí pronásledování, útlaku či diskriminaci pro své náboženské přesvědčení.

Ředitel italské pobočky Open Doors Christian Nani uvedl v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas:

„V letošní zprávě je možné zaznamenat evidentní nárůst náboženského nacionalismu v některých částech Asie. A to je možná něco, co trochu překvapuje: země jako Indie se umístila na 15. místě kvůli hinduistickému nacionalismu, který utlačuje sociální život křesťanů v této velké zemi. Avšak i v zemích jako Laos, Bangladéš, Vietnam, Bhútán, které mají původ a sociální typologii zcela odlišnou, náboženský nacionalismus dostává velký prostor. Další důležitý prvek, který je také základním zdrojem antikresťanského pronásledování zůstává ten, který my definujeme jako «muslimský utlak»; extremismus, který je dobře známý z titulních stránek novin a rádiových či televizních zpráv, jako Boko Haram či Islámský stát.“

Podle oficiálních statistik ve světě čelí pronásledování 215 milionů věřících, třetina z nich závažným způsobem. Jde především o země, v nichž neexistuje náboženská svoboda. V první desítce padesáti zemí, v nichž nejvíce dochází k pronásledování křesťanů, se spolu se Somálskem, Afghánistánem, Pákistánem, Súdánem, Sýrií, Irákem či Íránem nachází i Severní Korea:

„Existuje tam ideologie, která vládne sociálnímu životu země, a tou je kult osobnosti lídra Kim Čong-una. V Severní Koreji je porušování lidských práv masivní: dokonce tam existují tábory převýchovy a nucených prací, které jsou podobné nacistickým lágrům, kde je – podle našich odhadů – uvězněno zhruba 50 až 70 tisíc křesťanů z jednoduchého důvodu, že jsou křesťané nebo že vlastnili Bibli“.

Podle Cristiana Naniho není pronásledování křesťanů žádnou novinkou. Uvádí však, že dochází k nárustu obětí:

„Myslím si, že během posledních letech se pozornost (vůči pronásledování křesťanů) zvýšila. Vzpomínám si, že před sedmi až osmi lety bylo dost náročné mluvit o pronásledování křesťanů, i když nikdy předtím, tak jako nyní, nebyli tak početně pronásledováni. Přesto se o tom stále mluví málo a povrchně, především, když jde o oběti na životech, tedy o muže a ženy, kteří jsou zavražděni kvůli tomu, že věří v Boha. Mluvíme – podle našich odhadů – o 1207 křesťanských mučedníků za uplynulý rok a více než 1300 napadených kostelů. Právě diskriminace a dávání lidem nálepky méněcennosti, což znamená upírat jim budoucnost, přístup ke vzdělání, k práci a zdravotní péči jen kvůli tomu, že věří v Ježíše Krista, to je něco, co by mělo otřást západním světem!“

Zdroj: Rádio Vaticana
Foto: Open Doors

 

Exit mobile version