Berlín – Opoziční liberálové FDP, Zelení a postkomunistická Levice chtějí v Německu ukončit vyplácení každoročního odškodnění církvím, na které spolkové země každoročně vynakládají okolo 550 milionů eur (14,5 miliardy korun). Toto finanční plnění má původ v časech Napoleona Bonaparta, konkrétně v rozhodnutí říšského sněmu z roku 1803 o sekularizaci a zrušení církevních knížectví.
Sněm tehdy řešil osud vyvlastněných říšských knížat a dalších místních vládců, kteří přišli o majetky po francouzském obsazení oblastí západně od řeky Rýna. Náhradou jim byly poskytnuta duchovní území na levém břehu, za což se zavázali k pravidelným platbám církvím ve formě rent často označovaných za věčné.
Současné Německo se k platbám přihlásilo ústavou z roku 1949, která převzala části výmarské ústavy z roku 1919. Tehdejší ústava se zavazovala plnění církvím odvádět, zároveň ale předpokládala budoucí vyrovnání. Trojice opozičních stran chce nyní svým návrhem pro konečné vyrovnání, které označuje jako „spravedlivý a uskutečnitelný kompromis“, vytvořit právní rámec. Díky němu by se spolkové země, které plnění vyplácí, mohly s církvemi dohodnout. V návrhu je zmíněna výše 18,6násobku aktuální roční platby. Tu by země na církve převedly jednorázově, nebo ve splátkách.
Benjamin Strasser, který je mluvčím FPD pro církevněpolitické otázky, očekává, že iniciativa získá v parlamentu širokou podporu tím, že se k ní přidají i vládní konzervativci CDU/CSU se sociálními demokraty SPD. Zda se tak stane, jisté není. O návrhu zatím budou diskutovat příslušné výbory.
Výše plateb není fixní, ale odvíjí se podle mezd v zemské správě. Největšími je evangelická církev následovaná katolickou, velká část peněz míří i židovským obcím.
Církve v Německu na těchto platbách závislé nejsou, svůj chod financují vedle výnosů ze svého jmění ještě církevní daní. Tu na základě dohody vybírá pro církev přímo stát, který za tuto službu dostává určité procento z daňového výnosu.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 28. listopadu 2020 Foto: Wikipedie – německý parlament