Srdečně Vás zveme na online konferenci „Pronásledování pro víru ve světě. Fakta a svědectví.“, která se uskuteční dne 25. listopadu 2020 od 13 hod. Živý přenos z Vlasteneckého sálu Karolina můžete sledovat na Facebooku IKDP a prostřednictvím TV Noe.
Jedná se o další, již čtvrtý ročník konference o pronásledování pro víru, kterou organizuje Institut pro křesťansko-demokratickou politiku, z.ú. (IKDP). V návaznosti na loňský úspěšný první ročník se letos tato konference tedy podruhé uskuteční v úzké spojitosti s Červenou středou, tj. s celosvětovou připomínkou osob pronásledovaných pro víru, jejíž iniciátorem je organizace Aid to the Church in Need (ACN) a patronem v ČR Česká biskupská konference (ČBK) ve spolupráci s Ekumenickou radou církví v ČR (ERC) a Federací židovských obcí v ČR (FŽO).
Konference se uskuteční online a bude rozdělena do tří panelů:
I. panel: Fakta aneb Situace věřících ve světě pohledem českým a slovenským(13:00–14:10)
II. panel: Fakta aneb Situace věřících ve světě pohledem zahraničních osobností(14:15–15:45)
III. panel: Svědectví(15:50–17:30)
Zdravici při zahájení konference pronese rektor Univerzity Karlovy pan Tomáš Zima následován generálními sekretáři patronů Červené středy v ČR, tj. pan Stanislav Přibyl z ČBK, pan Petr Jan Vinš z ERC a pan Tomáš Kraus z FŽO.
Hosty prvního panelu budou:
- Pavel Svoboda, odborník na evropské právo, Univerzita Karlova, předseda správní rady IKDP,
- Tomáš Petříček, ministr zahraničních věcí ČR,
- Ján Figeľ, bývalý zvláštní vyslanec pro podporu svobody náboženství či víry v zemích mimo EU a bývalý komisař pro výchovu a vzdělávání Evropské komise.
V druhém panelu vstoupí:
- Rabín Avi-Nehama Tawil, ředitel European Jewish Community Centre (Brusel),
- Benedict Rogers, hlavní analytik východní Asie v Christian Solidarity Worldwide (Londýn),
- Marcela Szymanski, úřednice Advokacie EU a OSN v Aid to the Church in Need (Brusel).
Benedict Rogers představí pro některé méně známou situaci věřících v Číně, Severní Koreji, Myanmaru a Indonésii.
Ve třetím panelu, nesoucím výmluvný název Svědectví, vystoupí z „míst činu“ přímo oběti nebo svědci dějících se příkoří často hraničících s genocidou. Jste si třeba vědomi toho, že samozvaný Islámský stát aktuálně působí v Africe? O tom pohovoří kněz katolické diecéze Maiduguri v Nigérii, kterého lze považovat za „pohybující se terč“, kterého i nebezpečná povstalecká skupina Boko Haram nechává žít snad jen díky tomu, že je ředitelem oddělení psychosociální podpory a péče o trauma v této katolické diecézi, která má rozlohu větší než Česká a Slovenská republika dohromady. Arcibiskup z iráckého Mosulu pan Yohanna Petros Mouche podá svědectví o Karakoši, starobylém křesťanském městě zničeném teroristy z organizace Islámský stát. O genocidě jezídů, etnicko-náboženské komunity původem ze severu Iráku, promluví jeden z mála jejich zástupců pan Falah Hassan z neziskové organizace Nadia’s Initiative založené roku 2018 paní Nadiou Murad, nositelkou Nobelovy ceny za mír, která utekla ze zajetí stoupenců samozvaného Islámského státu, kteří v roce 2014 zaútočili na Sinjar a pokusili se „zbavit“ (tj. vyvraždit) Irák od jezídů. Se svědectvím zrůdných činů v Pákistánu podnícených až fanatismem vystoupí pan Akmal Bhatti, právník, předseda Aliance menšin Pákistánu a bývalý spolupracovník pákistánského ministra pro menšiny, který byl zavražděn. Pan Akmal Bhatti je jedním z mála pákistánských právníků, kteří hájí svobodu vyznání pákistánských křesťanských dívek a žen, které jsou unášeny a svými únosci znásilňovány, vydírány a nuceny, aby konvertovaly k islámu.
Konference bude simultánně tlumočena z/do českého a anglického jazyka a na závěr každého panelu proběhne diskuze. Do diskuze se můžete zapojit i Vy. Pokud máte na naše hosty otázku, neváhejte se zeptat! Napište své otázky během živého vysílání do komentářů k videu na Facebooku IKDP a moderátor pan Daniel Raus je položí hostům.
Na konferenci bude v rámci Červené středy od 18 hod. navazovat online židovsko-křesťanská modlitba přenášená z Velké auly Karolina a od 18:30 hod. průvod kolem červeně nasvícených budov (za dodržení hygienických opatření a vládních nařízení se v Praze uskuteční od fontány u Karolina kolem kostela sv. Havla, sv. Mikuláše a skončí u Staronové synagogy).