Křesťan dnes

Od připojení Krymu k Rusku roste pronásledování křesťanů

Stíhání proti náboženským skupinám a jednotlivcům, kteří prováděli „misijní činnost“ v ruském okupovaném Krymu, se v roce 2018 zdvojnásobilo a dosáhlo 23 případů, uvedla organizace Forum 18.

Většina z nich je stíhána za to, že sdílí svou víru na ulici a pořádá bohoslužby na neschválených místech nebo že nepoužívá úplné právní jméno registrované náboženské obce. Ruské úřady také udělily pokutu jednotlivcům za to, že přechovávají náboženskou literaturu, kterou vláda považuje za „extrémistickou,“ informuje Evangelical Focus.

Pokuty mohou činit až 50 000 ruských rublů (téměř dvojnásobek měsíční průměrné místní mzdy) a jakákoli literatura nebo jiný materiál je konfiskován.

Podle Forum 18 v devatenácti z těchto dvaceti tří případů proces skončil trestem. Církve, o nichž je známo, že v roce 2018 čelily procesům, jsou letniční, baptistická, evangelická a ruská pravoslavná církev.

Člen křesťanského společenství na Krymu řekl pro Forum 18, že „věřící chodí sdílet svou víru na veřejnost méně často a méně často rozdávají publikace nebo pozvánky.“

Všechny případy na Krymu byly vedeny kvůli novele zákona o náboženství, kterou prezident Putin podepsal v červenci 2016. Zákon nově definoval „misijní činnost“ jako jakýkoli náboženský čin vykonávaný mimo budovu kostele. Každý misionář musí mít státní povolení prostřednictvím registrované náboženské organizace.

Od připojení Krymu k Rusku v březnu 2014 se místní náboženské obce musely znovu zaregistrovat podle ruského práva. Mnozí byli nuceni se restrukturalizovat, aby splnili požadavky Ruska. Náboženská společenství, knihovny a jednotlivci opakovaně čelí policejním kontrolám a trestům.

Ruská tajná služba v listopadu udeřila na jehovisty

Agenti ruské tajné služby FSB provedli v listopadu domovní prohlídky v desítkách domů a bytů ve městě Džankoj na severu anektovaného poloostrova Krym. Prohlídky se podle ruských médií uskutečnily u nejméně třech desítek podezřelých z členství v náboženské společnosti Svědkové Jehovovi, která je v Rusku považována za extremistickou organizaci. Loni její působení ruské úřady zakázaly.

Agenti FSB mimo jiné zatkli Sergeje Filatova, který stál v čele místní obce jehovistů, oficiálně existující v letech 2015 až 2017, uvedl server Krym.Realii. Dodal, že místní ruská televize Vesti Krym označila akci za nejmohutnější zátah na extremisty na poloostrově. Místní jehovisté prý byli koordinováni z centra v ukrajinském Charkově, a to prý naznačuje, že „možná byli nějak propojeni s ukrajinskými tajnými službami“. Při prohlídce u jejich vedoucího se našla „extremistická literatura“ a příručky pro verbování nových členů.

Tento týden ruské úřady zadržely 16 jehovistů v Novosibirsku, připomněl server Newsru.com.

Svědkové Jehovovi mají v Rusku přibližně 175.000 členů. Hnutí založené v roce 1873 ve Spojených státech kazatelem Charlesem Russelem se hlásí ke křesťanství. Pod názvem Svědkové Jehovovi působí od roku 1931. V Rusku organizace oficiálně vyvíjela činnost od roku 1991. Ruský nejvyšší soud ji ale loni v dubnu ukončil činnost na návrh ministerstva spravedlnosti, které ji v srpnu téhož roku zařadilo na seznam zakázaných organizací, likvidovaných za extremismus.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

-mn-  ČTK Evangelical Focus   Foto: Wikimedia Commons, Vladimír Putin

Exit mobile version