Thomas Schirrmacher byl nedávno zvolen do pozice generálního tajemníka a ředitele Světové evangelikální aliance (WEA).
I když je autorem desítek knih, jeden titul nenapsal sám, ale vznikl na jeho počest – Bůh nepotřebuje obranu: Přetvoření muslimsko-křesťanských vztahů v 21. století. Upravená sbírka esejí, prohlášení a pojednání obsahuje také jednu esej od Schirrmacherovy manželky Christine, která je profesorkou islámských studií.
Svazek je svědectvím Schirrmacherovy vize: světa, kde, jak říkají redaktoři, „muslimští a křesťanští věřící napříč rasovými, náboženskými, kulturními a politickými liniemi usilují o rovná práva a důstojnost každé lidské bytosti.“
SOUVISEJÍCÍ – „Bible je nad vším a všemi,“ říká hlavní představitel evangelikálních křesťanů
Autoři uvedli, že Schirrmacher je muž, který je intelektuálně, emocionálně a teologicky veden k tomu, aby spolupracoval s různorodým spektrem partnerů při řešení některých nejpalčivějších problémů světa.
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
Výzvou nyní je sjednotit evangelikály po celém světě, aby to udělali také.
„Někdy jsme ve WEA kritizováni za naše přátelské interakce s římskými katolíky nebo muslimy nebo jinými skupinami, prý spolupracujeme s Antikristem, když s nimi vstupujeme do duchovní jednoty,“ řekl pro Christianity Today. „Někteří evangelikálové se toho odmítli zúčastnit, protože jsme si dali kávu s papežem Františkem nebo se setkali s pravoslavnými křesťany, hinduisty, muslimy nebo sikhy.“
Jednašedesátiletý německý šéf WEA je však přesvědčen, že evangelikálové z celého světa by podpořili tyto rozhovory, pokud by tomu dobře porozuměli.
„Pokud by pochopili, že mi tato setkání dávají příležitost mluvit o evangelizaci z evangelikální perspektivy,“ poznamenal, „pak by samozřejmě chtěli, abych šel.“
WEA, založená v roce 1951, je největší mezinárodní organizací evangelikálních církví, zastupující evangelikální aliance ze 140 zemích a více než 600 milionů jednotlivých protestantů po celém světě.
Její kořeny sahají až do roku 1846, kdy se setkali křesťané, které trápily sociální nespravedlnost, jako je otroctví, a byli znepokojeni konfesními problémy souvisejícími s pokrokem darwinovské evoluce a komunismu. Jejich cílem bylo podle původních dokumentů zahájit „novou věc v dějinách církve, založit organizaci pro vyjádření jednoty mezi křesťanskými jednotlivci patřícími k různým církvím“.
SOUVISEJÍCÍ – Biblická negramotnost je hlavním problémem evangelikálů, tvrdí nově zvolený tajemník WEA
Dnes, o více než 150 let později, si WEA klade za cíl poskytovat identitu, hlas a platformu milionům evangelikálních křesťanů v otázkách, jako je obchodování s lidmi, úsilí o mír a usmíření a misie.
„Základem toho, co ve WEA děláme, je důrazněji mluvit na světové scéně za evangelikály,“ říká pro CT Schirrmacher.
Volba, aby Schirrmacher vedl WEA, se může podle CT zdát poněkud zvláštní. Důvodem je, že pochází ze země, kde evangelikálové mají v populaci méně než 2 procenta, a jeho jmenování přichází v době, kdy Německo a Evropa obecněji mají slábnoucí vliv na globální křesťanství. Dnes tři čtvrtiny evangelikálů žijí v Latinské Americe, subsaharské Africe a Asii.
Nicméně bývalý generální tajemník WEA Geoff Tunnicliffe, který se Schirrmacherem léta úzce spolupracoval, věří, že Schirrmacher je osobou, která sjednotí evangelikály kolem důležitých věcí a podnítí je ke spolupráci s novými partnery. Věří, že Schirrmacher dokáže věci dotáhnout do konce.
„Existuje mnoho složitých lidských a globálních výzev – evangelizace, sociální spravedlnost, globální pandemie, chudoba, uprchlíci. Budování jednoty a kolektivního hlasu pro evangelikály je v této historické době zásadní,“ upozornil.
Tunnicliffe poznamenal, že když byl Schirrmacher zvolen dalším vůdcem WEA, bylo to s ohledem na tyto důrazy.
„Neznám žádného jiného vůdce, který by udělal více pro podporu křesťanské misie, mezináboženského dialogu, lidských práv a náboženské svobody v rámci pevného biblického základu,“ konstatoval pro Christianity Today.
Schirrmacher, pocházející z hugenotů – kalvinistů, kteří čelili těžkému pronásledování během reformace – byl vychován v rodině, které podporovala celosvětové křesťanské svědectví o Ježíši Kristu a bránila náboženské menšiny.
Inspirován misionáři, se kterými se setkal, Schirrmacher vystudoval teologii a kulturní antropologii ve Švýcarsku, Nizozemsku, Kalifornii a Německu. Poté sloužil jako pastor v různých sborech v Bonnu – bývalém hlavním městě západního Německa – než ve věku 36 let založil seminář Martina Bucera a sloužil zde jako rektor 22 let.
V těch letech Schirrmacher hodně cestoval, učil a poznával globální evangelikalismus od Lakelandu na Floridě po Bangalore v Indii a mnoho míst mezi tím.
Vedl dialog s prezidenty, papeži a hledal způsoby, jak by se evangelikálové mohli spojit se světovými vůdci a globálními náboženskými institucemi při řešení globálních problémů. Zároveň se setkává s křesťany od Turecka po Gambii, Indonésii a Brazílii, aby jim naslouchal a učil se z jejich různých pohledů na víru a život.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 13. listopadu 2021 Foto: Wikipedie – Thomas Schirrmacher a papež František