Tým archeologů objevil důkazy, které by mohly potvrzovat polohu domu, kde žil apoštol Petr.
Při vykopávkách byzantské baziliky z 5. – 6. století v archeologické lokalitě Al-Araj nacházející se na břehu Galilejského jezera archeologové objevili velkou řeckou mozaiku, která zřejmě podporuje teorii, že kostel byl postaven nad domem apoštolů Petra a Ondřeje.
SOUVISEJÍCÍ – Archeologové objevili první známé vyobrazení biblických hrdinek Jael a Debory
Catholic News Agency informuje, že Steven Notley, který vede vykopávky v dané lokalitě, která je nazývána „kostel apoštolů“, je profesorem Nového zákona na Nyack University a specializuje se také na období rané církve. V rozhovoru pro agenturu CNA řekl, že mozaika v bazilice je „nejpřesnější archeologický nález, kterýnás spojuje se životem svatého Petra“.
Na mozaice je vyryta prosba, která žádá o přímluvu svatého Petra, jenž je označován za „velitele nebeských apoštolů“. Catholic News Agency dodává, že byzantští křesťanští spisovatelé tímto titulem běžně označovali apoštola Petra.
Nápis zmiňuje také dárce jménem Konstantin, „služebníka Kristova.“ Ten je zarámován v kruhovém medailonu, který je součástí větší mozaiky na podlaze sakristie baziliky.
Debata o lokalitě biblického města Betsaida
Mozaika je stará více než 1 500 let a podle doktora Notleyho je přesvědčivým důkazem, že lokalita el Araj je ztraceným městem Betsaida, které nazývá „posledním ztraceným městem z evangelií“.
Notley poukázal na skutečnost, že mozaika se nachází na archeologických pozůstatcích z římského období jako součást kostela, který je přímo spojen s apoštolem.
„To posiluje náš argument, že toto místo je třeba považovat za hlavního kandidáta na Betsaidu prvního století,“ dodal pro Catholic News Agency Notley. Tato lokalita také odpovídá popisu Betsaidy u Josepha Flavia z roku 30.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 27. srpna 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační