Křesťan dnes

Nová studie zkoumá spojitost mezi hudbou a spiritualitou 

Nová ambiciózní vědecká studie vedená univerzitou v St Andrews se snaží prokázat přímou souvislost mezi hudbou a spiritualitou.

Průzkum vedou profesor George Corbett a doktorka Sarah Moermanová z teologické fakulty. Skladatel a dirigent Sir James MacMillan, který je profesorem na St Andrews, často označuje hudbu za „nejduchovnější umění,“ píše zpravodajský portál Premier. 

SOUVISEJÍCÍJak Bethel a Hillsong ovládly evangelikální církevní hudbu 

„Víme, že lidé ve všech různých kulturách se obraceli k hudbě, aby vyjádřili své prožitky lásky, utrpení a smrti a vztah k božství. Zdá se, že hudba otevírá dimenze lidské zkušenosti přesahující materiální nebo to, co bychom mohli nazvat duchovní realitou, a náš projekt se snaží zjistit, zda existují způsoby, jak empiricky prokázat tento obecně vnímaný vztah mezi hudbou a duchovní realitou,“ řekl profesor Corbett pro zpravodajský portál Premier. 

Studie uvádí, že jejím cílem je pomoci všem skupinám věřících, a dokonce i lidem, kteří se nehlásí k žádné víře, zlepšit jejich spojení s duchovními potřebami prostřednictvím vlivu hudby.

Skupina akademiků, kteří pocházejí z různých náboženských prostředí, se již začala shodovat na některých poznatcích, například že poslední tři roky představovaly markantní posun v dějinách lidstva, neboť společenství a kongregace byly nuceny k jedinečné zkušenosti účasti na online bohoslužbách.

Být spolu, ale ne společně, zpívat s ostatními lidmi, ale sám, bylo popsáno jako destabilizující – ale také to přineslo nečekané výhody, například přehodnocení toho, co je důležité, a znovuobjevení významu společenství jak v duchovním vyjádření, tak v hudební tvorbě. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 26. dubna 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Exit mobile version