Křesťan dnes

Nová centrála katolických charismatiků zahájí ve Vatikánu činnost

Vatikán – Na Svatodušní svátky zahájí činnost nová centrála katolického charismatického hnutí ve Vatikánu. Nese jméno CHARIS, což je akronym anglického názvu tohoto úřadu Catholic Charismatic Renewal International Service. Do jejího čela vybral papež František francouzského laika a otce rodiny Jeana-Luca Moense, který se angažuje v charismatickém hnutí již přes 45 let.

CHARIS povstala 8. prosince loňského roku z vůle papeže Františka v rámci vatikánského Úřadu pro laiky, rodinu a život, aby sloužila všem charismatickým skupinám v katolické církvi. Její statuta vstoupí v platnost 9. června 2019 na slavnost Seslání Ducha svatého.

Téhož dne definitivně skončí činnost dvou dosavadních zastřešujících institucí katolických charismatiků, což jsou Papežské sdružení katolické bratrství  Catholic Fraternity of Charismatic Covenant Communities and Fellowships (CF) a Mezinárodní katolická služba charismatické obnovy (International Catholic Charismatic Renewal Services). Jak v rozhovoru pro náš rozhlas zdůrazňuje P. Alexandre Awi Mello, sekretář Úřadu pro laiky, rodinu a život, CHARIS není pouhou fúzí obou organizací, nýbrž je novou službou zahajující novou etapu katolického charismatického hnutí.

Historie katolického charizmatického hnutí sahá ke katolické Duquesne Universitě v Pittsburghu  V lednu 1967 se profesoři Ralph Keifer a Patrick Bourgeois zúčastnili modlitebního setkání, kde přijali křest Duchem svatým.

V únoru 1967 požádali další lidé na víkendovém shromáždění na Duquesne University profesora Keifera, aby se za ně modlil, přijali Ducha svatého a mluvili v duchovních jazycích. Tomuto víkendu se dnes říká „Duquesne víkend“ a považuje se za počátek katolické charizmatické obnovy ve Spojených státech.

Charismatická zkušenost se brzy rozšířila za hranice univerzity a začala ovlivňovat život ve farnostech a dalších katolických institucích. První konference se začaly pořádat na kampusu Notre Dame v South Bend v Indianě v polovině 70 let minulého století.

V roce 1975 přišlo deset tisíc poutníků z více než šedesáti zemí světa do Říma, aby dosvědčili svoji věrnost katolické církvi. Papež Pavel VII. tehdy označil obnovu jako „velkou šanci pro církev a svět.“

Charizmatická obnova je založená na křtu v Duchu svatém, kdy Boží duch obnoví člověka a naplní ho milostí. V současné době je rozšířená do více než 200 zemí a dotkla se životů více než 120 miliónů katolíků. Hnutí roste hlavně v Africe a Jižní Americe.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

-mn-, Vatikánský rozhlas  Foto: CC Search – ilustrační

Exit mobile version