Křesťan dnes

Nizozemská raperka zahájila svou kariéru pod pseudonymem „Anne Frank“ a vyvolala kontroverzi

AMSTERDAM – Pětadvacetiletá holandská raperka minulý týden debutovala písní o sexu a drogách, s názvem „Silence“ (Ticho). Pod pseudonymem „Anne Frank“. Ten prý mínila jako poctu autorce slavného deníku, sepsaného v úkrytu před nacistickou perzekucí.

Jenomže Anna Franková, která zahynula v koncentračním táboře, podle ní nebyla zavražděna. „Anna Franková zemřela na skvrnitý tyfus, takže nebyla zavražděna… jsem už trochu unavená z lidí, kteří mě chtějí poučovat, ale nemají znalosti“ – tímto výrokem vyvrcholila holandská aféra kolem Anne van der Does, po níž vycházející hvězda holandského rapu oznámila zkrácení uměleckého jména na „Anne“.

Anne, která chtěla zahájit uměleckou kariéru pod jménem Anny Frankové čelila obviněním, že se veze na slávě oběti šoa. Název jejího hudebního debutu totiž nápadně připomíná zhudebněný citát z deníku Anny Frankové: „Ticho, to mně večer a v noci nahání takový strach…“. Anna Franková v něm popsala úzkosti, jež prožívala během úkrytu i obavy z prozrazení.

Pro raperku jsou Židé zjevně tématem. Podle Centra pro informace a dokumentaci o Izraeli (Center for Information and Documentation on Israel), jež mapuje projevy antisemitismu, zveřejnila Anne na svém twitterovém profilu několik výroků, které lze označit za antisemitské: „Kdyby Taylor Swiftová byla Židovka, vlastnoručně bych ji zplynovala,“ napsala například v březnu 2018. A tentýž zdroj uvádí, že při jiných příležitostech naopak Židy obdivovala. (JTA)

Rap a antisemitismus

Není to první aféra, kolem antisemitských projevů v rapu. V Německu už kvůli nim došlo ke zrušení posluchačské soutěže. Skutečně protižidovské a protiizraelské songy se tu objevují hlavně u mladých muslimů anebo potomků turecko-německých rodin. – Jenomže Nizozemka Anne z takového prostředí nepochází. A není jedinou raperkou, u níž antisemitské stereotypy střídají stejně stereotypní obdiv (a obojí se občas smíchá).

Sami rappeři někdy poukazují na stylizaci do negativních hrdinů, pouličních existencí, které ve svém projevu vystihují něco podstatného. K tomu podle nich patří jazyk ulice, včetně výrazů z podsvětí. Žid je pro některé rappery synonymem úspěchu a slávy (právě to možná vedlo Anne při volbě pseudonymu), a zároveň nositelem domnělých privilegií. Problém je v tom, že posluchači – a koneckonců ani mnozí interpreti – často nerozlišují mezi hranou stylizací a skutečností.

Anne se všem, které její první pseudonym urazil, veřejně omluvila. Svojí kauzou však už stihla posílit jiný stereotyp, totiž že rap je „antisemitský“ hudební styl.

 

Zdroj: Ztis.cz  Foto: Facebook – Nizozemská raperka Anne Frank si zkrátila umělecké jméno na Anne.

Exit mobile version