Křesťan dnes

Nigerijské osobnosti vyzývají k ukončení násilí proti křesťanům

Lagos – Několik významných nigerijských osobností se zúčastnilo kampaně vyzývající k ukončení pokračujícího násilí zaměřeného na křesťanské komunity ve státě Kaduna.

V neděli byla publikovaná na sociální síti série krátkých videí s názvem Zastavte zabíjení ve státě Kaduna s osobnostmi kulturního a společenského života.

Od ledna tam dochází k neustálým vraždám, rabování, znásilňování a únosům.

Herec Joel Amadi se podělil s osobním příběhem, jak přišel o svého otce, který byl 24. července mezi oběťmi útoku pastevců kmene Fulani.

Amadi během útoku publikoval několik tweetů, v nichž vyzval guvernéra státu Kaduna Nasir el Rufaia, aby okamžitě do oblasti vyslal policisty, ale žádný nepřišel. Amadi dodal: „Chci, aby celý svět slyšel můj hlas. Chci mír.“

V neděli se křesťané všech denominací kvůli zabíjení křesťanů oblékli do černé a shromáždili se v místním evangelikálním kostele. Pastor Jonathan Asake během bohoslužby podle portálu Premier řekl: „Neexistuje větší lež než tvrzení o tom, že zabíjení v Kaduně je střetem mezi farmáři a pastevci a zdůraznil, že 75 procent obětí byly ženy a děti.“

Podle Christian Solidarity Worldwide (CSW) se protestující, kteří byli oblečeni v černém a nesli transparenty se slogany „Již stačilo,“ „Nemůžeme takto pokračovat,“ „Na životech v Jižní Kaduně záleží,“ nebo „Vláda nás zklamala,“ se setkali s ozbrojenými policisty.

Generální ředitel CSW Mervyn Thomas k situaci uvedl: „Požadavky na účinné kroky k řešení děsivé situace v Jižní Kaduně jsou stále hlasitější. Stále požadujeme naléhavé mezinárodní intervence, včetně svolání zvláštního zasedání Rady OSN pro lidská práva, se zvláštním zaměřením na současnou krizi v Nigérii.“

„Vyzýváme nigerijskou vládu, aby respektovala práva na pokojné shromažďování a ukončila své útoky na ty, kteří pokojnou formou upozorňují na porušování lidských práv, a namísto toho zaměřila své zdroje na řešení problémů s ozbrojenými nevládními složkami, které terorizují občany.“

Report tvrdí, že za první půlrok zemřelo v Nigérii přes 1200 křesťanů

Během prvních šesti měsíců roku 2020 bylo v Nigérii zabito více než 1200 křesťanů. Mezinárodní organizace pro občanské svobody a právní stát uvedla, že zabíjení křesťanů dosáhlo úrovně „genocidy“.

Zodpovědní z těchto útoků jsou podle Christian Today islamističtí bojovníci a členové skupiny Fulani. Teroristé z Boko Haram mají pode dokumentu na svědomí úmrtí 390 lidí.   Asi 812 mrtvých bylo přičítáno pastevcům Fulani, kteří se zaměřili na křesťanské zemědělské komunity.

„Tisíce bezbranných křesťanů, kteří přežili, mají celoživotní zranění,“ uvádí zpráva. „Stovky kostelů byly zničeny nebo spáleny; stejně tak tisíce domů, zemědělská půda nebo další majetek věřících.“

Zatímco některé organizace označily útoky Fulani jako součást sporu o půdu, zveřejněný dokument tuto teorii odmítá a tvrdí, že křesťané jsou cílem útoku.

„Všechny oblasti, které jsou pod útokem džihádistů, jsou křesťanské komunity,“ uvádí se dále. „Nikde neexistují žádné důkazy, které by poukazovaly na zabíjení muslimů a zabírání jejich půdy.“

Zpráva také varuje před nárůstem počtu unesených dívek a žen. Organizace tvrdí, že tyto unesené ženy jen málokdy unikly, a některé jsou násilně přinuceny konvertovat na islám.

Tento měsíc ředitel organizace PSJ UK Ayo Adedoyin, která bojuje za ukončení pronásledování křesťanů a dalších menšin v Nigérii, vyzval britskou vládu, aby zaujala podobný přístup k Nigérii, jako tomu bylo v případě pronásledovaných Rohingů v Barmě.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 14. srpna 2020 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version