Křesťan dnes

Nezdravý nacionalismus ohrožuje církev. Podle Browna se evangelikálové stali posedlí politikou 

Pochod na Kapitol

Zaměňují křesťanští konzervativci, kteří podporují bývalého prezidenta Donalda Trumpa, časné za věčné?

Na tuto otázku se zaměřuje Politické svádění církve: Jak si miliony amerických křesťanů spletly politiku s evangeliem, nová kniha autora a rozhlasového moderátora Michaela Browna, která se zabývá tím, zda trumpovské politické klima brání věřícím v Ježíše v plnění Velkého poslání.

SOUVISEJÍCÍMichael Brown: Ruský útok na Ukrajinu není naplněním proroctví z Ezechiela

Michael Brown získal doktorát z blízkovýchodních jazyků a literatur na Newyorské univerzitě a působil jako profesor na řadě seminářů. Je autorem 25 knih a moderátorem celostátního rozhlasového pořadu Line of Fire, který je vysílán každý den.

Brown říká, že ve volbách v roce 2016 i 2020 volil Trumpa, a chce, aby čtenáři věděli, že není nic špatného na tom, když se angažují v politice, pokud je konečným cílem posun v Božím, nikoliv lidském království.

„Věřím, že křesťané by se měli v politice angažovat a měli by mít na politiku pozitivní vliv, ale nějak jsme se, zejména v posledním volebním cyklu, stali politikou posedlí,“ řekl Brown listu The Christian Post. „Začali jsme se více zabývat vítězstvím ve volbách než vítězstvím nad ztracenými dušemi.“

A přestože věří, že prezidentské volby v roce 2024 budou stejně důležité jako ty předchozí, problém podle něj nastává, když křesťané spojují evangelium s volbami, „jako by politická strana byla klíčem k růstu Božího království na zemi“.

Podle Browna existují tři základní verze křesťanského nacionalismu. První z nich je podle něj zdravá verze, která v podstatě říká: „Miluji Ježíše a miluji svou zemi“ a přibližuje se pocitům desítek milionů amerických křesťanů.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Brown říká, že existuje také nezdravá verze, která ztotožňuje Ameriku a její osud s Božím královstvím a spojuje křesťanskou identitu s amerikanismem. 

Browna však nejvíce znepokojuje velmi nebezpečná verze křesťanského nacionalismu.

Stejně jako otcové zakladatelé vedli válku proti britské tyranii, existují i moderní křesťané, kteří říkají: „Budeme muset ve jménu Ježíše pozvednout zbraně proti vládě.“ V tomto případě se jedná o válečný nacionalismus.

„Před tím v knize co nejdůrazněji varuji“, dodal Brown.

Ačkoli by zcela neodepsal možnost, že v určitém okamžiku dojde k další občanské válce, Brown řekl, že si nemyslí, že k tomu v dohledné době dojde.

„Nevěřím, že se k tomu blížíme, a myslím si, že musíme být střízliví a opatrní v rétorice, protože existuje spousta nezodpovědných lidí – křesťanů jen podle jména -, které by to mohlo vyburcovat, a to by mohlo vést ke skutečným škodám,“ poznamenal.

Pokud se křesťané začnou nejprve dívat do zrcadla a „klást důraz na pokání z hříchu ve vlastním životě“, místo aby upřednostňovali politické hnutí nebo politickou osobnost, země se zotaví z nepokojů posledních let.

„Pokud bude církev církví, můžeme zabránit krveprolití,“ řekl pro Christian Post Brown.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 26. září 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version