JERUZALÉM – Otázku kurdské nezávislosti nadnesl izraelský premiér Benjamin Netanjahu na setkání s 33 republikánskými kongresmany minulý týden. Podle zdrojů listu Jerusalem Post premiér vyjádřil „kladný přístup“ k vytvoření nezávislého kurdského státu v kurdských oblastech Iráku a samotné Kurdy pak označil za „statečné, prozápadní lidi, kteří sdílejí naše hodnoty.“ Izraelský premiér se zřídkakdy veřejně vysloví pro ustavení kurdské nezávislosti, ačkoliv i v minulosti tak již učinil. Naposledy roku 2014, když v Tel Avivu prohlásil, že „Izrael podporuje kurdské aspirace o nezávislost.“ Důvodem je vysoká politická citlivost tohoto tématu – i stanovisko USA bylo vždy takové, že Irák musí zůstat nerozdělený. Navíc by takový vývoj byl velkým roztrpčením i pro Turecko, jehož kurdské obyvatelstvo by se také mohlo dožadovat nezávislosti. Jednání s americkými poslanci se týkala především regionálních otázek a znepokojení Jeruzaléma nad růstem vlivu Íránu v regionu, hlavně v Iráku, Sýrii, Jemenu, Libanonu, Gaze a jinde.
Šéf izraelské zpravodajské služby Mossad Josi Kohen sdělil své obavy ohedně Íránu izraelskému vládnímu kabinetu v neděli. Ve čtvrtek 10. srpna pak Netanjhu krátce shrnul to, co se dověděl od Kohena: „Islámský stát ustupuje a kupředu postupuje Írán. Jednoduché. A to mluvíme především o Sýrii.“ Netanjahu sdělil, že se staví ostře proti nahromadění íránské vojenské moci v okolí izraelských hranic, převážně Hizballáhu a v Sýrii.
Podle jeho slov Írán již přesunul do Sýrie nějakých 20 tisíc šíitských militantů. Tito vojáci jsou součástí složek Kuds, odnože Íránských revolučních gard, která je zapojena do bojů v Iráku i Sýrii. Podle Josiho Kohena je posilování vlivu Íránu skrze jeho zástupce v Sýrii, Iráku, Libanonu a Jemenu v současnosti centrálním vývojem na Blízkém východě. Dále dodal, že se Írán nevzdal snah stát se „atomovou velmocí“ a že současná tzv. Jaderná dohoda jen „posílila agresivitu Íránu v regionu.“
Článek o Netanjahuově podpoře vzniku kurdského státu částečně převzala anglofonní sekce íránské Press TV. Netanjahuova slova okomentovala tak, že prý přicházejí dva měsíce poté, co mluvčí íránského parlamentu Ali Laridžani varoval před rozdělením Iráku s tím, že rozdělení této arabské země jen poslouží zájmům Izraele. „Sionisitický režim chce dezintegraci Iráku,“ řekl Laridžani na červnové schůzce s iráckým premiérem Haiderem al-Abadim.
Zdroj: Židovský tiskový informační servis
Foto: Wikimedia