Křesťan dnes

Netanjahu: Mosad ukradl v Íránu obří jaderný archiv a téhož dne jej propašoval do Izraele

JERUZALÉM – Premiér Netanjahu v pondělí večer představil „největší úspěch v dějinách Mosadu“. Izraelští agenti podle Netanjahua v lednu ukradli z teheránského skladu přes 100 000 dokumentů k íránskému jadernému programu a téže noci půltunový náklad přepašovali do Izraele. Z dokladů jednoznačně vyplývá, že Írán lhal vyšetřovacím komisím o mírovém charakteru jaderného výzkumu. V pondělí 30. dubna večer izraelský premiér Netanjahu přednesl anglicky zprávu: „Írán lhal.“

Necelé dva týdny před tím, kdy má americký prezident Donald Trump schválit uvolnění sankcí (schvaluje se každých 120 dní) upozornil, že Írán podle dokumentů získaných izraelskou tajnou službou Mosad dále pracoval na získání atomové bomby. A to vzdor dohodě, kterou Írán roku 2015 uzavřel s USA, Ruskem, Čínou, Francií, Velkou Británií a Německem.

Netanjahu během prezentace odhalil police plné šanonů a velké úložiště disků CD. Izrael má podle něj nesporné důkazy, že íránští politici – Alí Chameneí, prezident Hasan Rúhání a další – ostatním státům „nestydatě“ lhali.

Kořistí jsou dokumenty k projektu Amad (1999-2003) – programu na vytvoření a testování jaderných zbraní. Tato data měl Írán podle Netanjahua uschované proto, aby se k jadernému programu mohl kdykoli vrátit. Jde o vytvoření „5 hlavic, z nichž každá má 10 kilotun“.

Předseda vlády Netanjahu si o záležitosti telefonoval s francouzským prezidentem Macronem, německou kancléřkou Merkelovou a ruským prezidentem Putinem. V dohledné době by se měl sejít také s představiteli Číny. Izrael je podle něj připraven poskytnou materiály také dalším státům a Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (IAEA).

Akce tajných

O tom, co oznámení předcházelo, víme samozřejmě jen málo: Podle NY Times agenti izraelské rozvědky objevili v únoru 2016 sklad jaderných zbraní, přesunutý roku 2017 do čtvrti Šórabarád v íránském hlavním městě Teheránu. „Zvenku to vypadá jako neškodný objekt. Jako zchátralé skladiště. Vevnitř však byly v masivních archivačních skříních uloženy tajné jaderné archivy,“ vylíčil to Netanjahu.

Agenti objekt víc než rok bedlivě sledovali. Letos v lednu provedli bleskovou akci: ze skladu ukradli půl tuny dokumentů a během několika hodin je dostali do Izraele. Celkem 55 000 stran papíru a dalších 183 CD disků obsahuje ohromné množství informací, většinou v perštině. Jejich analýza proto trvala několik měsíců.

Během ledna měl Mosad informovat o akci prezidenta USA. Informoval ho prý osobně šéf izraelské rozvědky Yosef Meir Cohen. Následně měl Izrael poskytnout údaje Spojeným státům. Na to se odvolal i premiér Netanjahu, když řekl, že „USA může pravost materiálů potvrdit.“

Sankce v kontextu

Netanjahuova prezentace přišla v době, kdy se vztahy mezi Izraelem a Íránem dostávají do stále většího napětí. Izrael pravděpodobně bombardoval íránské cíle v Sýrii. Podle stanice Israel Chadašot TV se v Izraeli obává možné války „každá domácnost“. Vojenský analytik Roni Daniel i bývalý vysoký úředník ministerstva obrany Amos Gilad občany ve vysílání ujistili, že válka nehrozí.

Podle bývalého šéfa izraelské vojenské rozvědky Amose Yadlina se Mosadu nepodařilo získat jasný důkaz, že by Írán rozvíjel jaderný program po roce 2016. Domnívá se, že aktuální dokumenty nebyly zatím archivovány. Izraelský velvyslanec v Londýně Mark Regev prohlásil (bez uvedení zdroje), že jaderný program v Íránu pokračuje jako „rozvoj vědecké know-how“.

Íránské ministerstvo zahraničí prohlašuje, že se jedná o lež a nepřátelskou propagandu, kterou Netanjahu jako „známý lhář“ uplatňuje vůči Íránu už léta. Íránské vládě teď půjde o míru sankcí – a tedy o to, zda dlouhodobě nespokojení občané dostanou hospodářský impuls k tomu, aby nespokojenost projevili v plné síle.

 

Zdroj: ztis.cz Foto: Amos Ben-Gershom (GPO)

 

Exit mobile version