Křesťan dnes

Německo rozděluje migrace a sociální nerovnosti. Politici musí více naslouchat občanům, říká Rodemannová

Nerovnost mezi východem a západem přetrvává v otázkách, jako je migrace a nezaměstnanost. „Křesťané se musí zapojit na všech úrovních společnosti“, říká Evi Rodemannová z Lausannského hnutí.

„Byl to nepochybně obrovský historický úspěch. Díky těmto událostem dnes můžeme potvrdit, že se nám ve sjednocené Evropě všem daří,“ řekl devátého listopadu německý prezident Frank-Walter Steinmeier během jedné z mnoha akcí pořádaných u příležitosti třicátého výročí pádu berlínské zdi.

V posledních letech však krajní pravice, zejména ve východních regionech Německa, rostla a stala se významnějším politickým hráčem. „Vzestup krajní pravice ukazuje velkou nespokojenost mezi všemi společenskými třídami. Zdá se, že jsme se stali rasističtějšími,“ řekla pro Evangelical Focus Evi Rodemannová z Lausannského hnutí.

Podle Rodemannové mají osoby jiné národnosti a barvy pleti v některých východních částech Německa mnohem větší problémy než domácí občané. „Často čelí diskriminaci na základě sociálního postavení a příslušnosti k určité skupině,“ dodala.

Ideologické hnutí proti vládní politice přijímání přistěhovalců rostlo zejména na východě. V čele hnutí stojí strany jako AfD a Pegida.

„Musíme řešit otázky, proč lidé chtějí stavět nové zdi, jaké jsou jejich obavy, proč pociťují nedostatek ochrany a čeho chtějí dosáhnout,“ zdůraznila Rodemannová. Z tohoto důvodu je „nutné zabývat se těmito obavami a provázet lidi změnami, kterým čelí celá Evropa,“ konstatovala.

Představitelka Lausannského hnutí také varovala, že „i některé křesťany přitahuje tento styl politiky“, a připomněla, že „když padla zeď, nikdo z nás nebyl připraven k integraci“.

„Hranice jsou snadným řešením proti přílivu migrantů, ale nevyřeší to problémy v jádru společnosti. Politici a společnost musí přijít s kreativními nápady, jak se vypořádat s globalizací a s multikulturní společností. Musí najít způsoby integrace, abychom nebyli ovládáni strachem, “argumentovala.

Poukázala na to, že Německo „čelí rostoucí polarizaci ve společnosti. Rozdíly mezi bohatými a chudými narůstají, stejně jako osamělost ve městech, dochází také k poklesu našich společných hodnotových systémů. Tradiční rodiny nahrazují umělé systémy, které mají obrovské dopady na děti, na celé školství a společenství, včetně církví,“ zdůraznila.

Podle ZeitOnline se v letech 1991 až 2017 přesunulo z východní části Německa na západ 3,7 milionu lidí. Během téže doby se 2,45 milionů lidí vrátilo zpět.

Lausannské hnutí začalo kongresem evangelikálních křesťanů ve švýcarském Lausanne v roce 1974. Setkání se stalo symbolem evangelikální jednoty, vize pro světovou evangelizaci a evangelikální teologie. Jeji hlavní představitelé se stali americký evangelista Billy Graham a anglický teolog John Stott.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum:25. března 2020  Foto:

Exit mobile version