Multidisciplinární odborný časopis Cognitive Science před nedávnem publikoval studii zaměřenou na strach ze smrti u různých etnicko-náboženských skupin, konkrétně u nevěřících lidí na Západě, hinduistů, křesťanů, laických Tibeťanů a Bhútáňanů a tibetských buddhistických mnichů. Výzkum je součástí projektu studujícího, jak v různých kulturách rozdílné chápání lidského já ovlivňuje prožívání smrtelnosti. Prováděli jej vědci z několika akademických institucí včetně indické Central University for Tibetan Studies.
Výzkumníci předpokládali, že praktikující buddhisté, kteří místo o duši či já schopného existence mimo tělo nebo mysl hovoří o „ne-já“ a „vyhasnutí“, budou projevovat nižší míru strachu ze smrti než ostatní: „Jakmile uznáme, že v průběhu života neexistuje žádné bytostné já [self], strach ze smrti by měl být zmírněn, jelikož byl podlomen samotný jeho základ.“
Reklama
Byli proto překvapeni, že výsledek testu skládající se z několika otázek ukázal pravý opak: „K našemu překvapení tibetští buddhističtí mniši vykázali významně vyšší strach ze smrti než jakákoliv jiná skupina.“ Mniši byli např. nejméně ochotni připustit, že by v hypotetické situaci zkrátili o půl roku svůj život, i kdyby tím jinému pomohli prodloužit jeho život o pět let: Výrazná většina (72 %) uvedla, že by to neudělala.
Autoři studie si uvědomují limity své práce. Není podle nich jasné, zda se výsledky týkají buddhistů obecně, buddhistů tibetských nebo jen komunity, která se výzkumu zúčastnila.
Autor: Miloš Mrázek Zdroj: Náboženský inforservis Foto: Flickr.com