Křesťan dnes

Nejstarší dokument ve schránce přibyslavské věže byl z roku 1899

Přibyslav – Kovová schránka uložená donedávna v makovici přibyslavské věže obsahovala dokumenty staré i přes sto let. Nejstarší byl úmrtní list někdejší majitelky panství, hraběnky Clotildy Clam-Gallasové z roku 1899, vytištěný česky a německy. Schránka opustila původní místo poté, co letos v lednu snesli horolezci z vrcholu věže nahnutý kříž. Kazetu dnes před novináři v historickém sklepení radnice otevřel administrátor farnosti Pavel Sandtner.

Schránka byla do věže uložena po opravě v roce 1926. Při vichřici se tehdy kříž i s makovicí utrhl a spadl. „Rozpočet v té době byl 26.655,50 korun,“ přečetl kněz z jedné z nalezených listin k tehdejší opravě. Další obsahovaly například údaje o městě z roku 1926, stanovené ceny potravin nebo cechovní listinu tesařů a klempířů z roku 1900. „Já bych skoro řekl, že se nekonalo překvapení, ve které jsme doufali, že tam objevíme nějaké starší listiny,“ řekl Sandtner po první zběžné prohlídce.

Kazetu místní lidé poprvé otevřeli při opravách prováděných na věži v roce 1990. Pár věcí do ní před zaletováním přidali. Jak se dnes ukázalo, byly to i noviny a několik mincí.

O obsahu nové schránky se ještě bude farnost domlouvat s obcí. Nalezené dokumenty převzali pracovníci městského muzea. Ve věži budou napříště asi jen jejich kopie, originály zřejmě budou v okresním archivu. „Přece jen ta kovová schránka nahoře na věži podléhá povětrnostním vlivům,“ podotkla Anna Šauerová z muzea.

Věž s barokní bání měří přes 50 metrů, zděná část pochází z roku 1497. Skoro dva metry vysoký kovový kříž na jejím vrchu se nebezpečně nahnul při lednových mrazech. Vliv na to mělo zřejmě zatékání vody, možná i nezvykle vysoká hrotnice, tedy sloup, na který se osazuje makovice a kříž, působit mohly vibrace zvonů. Horolezci kříž pomocí jeřábu sundali 25. ledna. Vrchol věže je provizorně zakrytý, s opravou farnost čeká na lepší počasí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Autor: ČTK  Foto: Wikimedia Commons – přibyslavský kostel 

Exit mobile version