Praha – Profesor Tomáš Halík obdržel medaili svatého Jiří udílenou každoročně v Polsku za boj se zlem a vytrvalé konání dobra ve veřejném životě. Halík cenu převzal v sobotu v Krakově. V minulosti tuto cenu získali například Václav Havel, Adam Michnik, polský premiér Tadeusz Mazowiecki, filozof Leszek Kolakowski nebo astronom a jediný polský nositel Templetonovy ceny Michal Heller.
Medaili sv. Jiřího spolu s Halíkem obdržela psycholožka a socioložka Barbara Engelkingová, spoluzakladatelka a ředitelka Centra pro výzkum holokaustu Polské akademie věd „za boj s drakem bezcitnosti a ignorance“. Je autorka a spoluautorka četných knih na téma holokaustu v Polsku, o varšavském ghettu a židech v Polsku. Zpracovala také řadu svědectví obětí holokaustu a přeživších.
Halík ve své děkovné řeči zveřejněné na blogu poděkoval, že se mohl zařadit mezi laureáty této ceny. Připomněl, že dějiny zla neskončily pádem komunismu, ale skutečné zlo je to, které sami konáme a kterému ustupujeme nebo před kterým mlčíme a citoval biblickou pasáž, kde Ježíš řekl: „Člověka neposkvrňuje to, co do něj vchází zvnějšku, nýbrž to, co z něj vychází.“
„Slyšeli jsme, že namísto teroru komunismu přichází diktatura homosexuálů, která je morem naší doby. Obávám se, že takové tvrzení srovnává nesrovnatelné. Nebezpečné zlo, které vstupuje do uvolněného prostoru po komunistické ideologii, je daleko spíše populismus, nacionalismus a xenofobie,“ uvedl ve své řeči profesor Halík.
Pozornost křesťanů by se podle něj měla zaměřit právě na tyto ideologie, které označil za „draka zla“. Varoval, že v katolickém dědictví tkví něco, co toto nebezpečné zlo podporuje. A právě kněží by se měli stát těmi, co nepodlehnou demagogii, ale budou prorockým hlasem pro mladou generaci.„Když jsem viděl na varšavských ulicích zástupy provolávající antisemitská hesla a zároveň skandující: My chceme Boha, musel jsem se ptát, jakého boha tito lidé chtějí. Bůh, kterého Ježíš Nazaretský nazýval svým Otcem, to nepochybně není,“ vyjádřil svou obavu Halík.
Populismus a nacionalismus vycházející z dějin církve nazval „katolicismem bez křesťanství.“ Tento typ katolicismus je podle Halíka systém autoritativního, strnulého myšlení a jednání, kde není prostor pro „svobodu evangelia.“
Pokud se církev nevyrovná s pokušením tohoto zla, ale bude démonizovat jiné skupiny, tak to je to, co Ježíš nazval kvasem farizejů a papež František klerikalismem, dodal.
Halík je přesvědčen, že spolu s papežem Františkem je v církvi skupina věřících, která má řešení, jak překonat klerikalismus, ale jsou tam také tací, co vážnost situace kolem sexuálních skandálů bagatelizují a „v kauzách zneužívání chtějí vidět pouze selhání jednotlivců.“
Tomáš Halík obdržel v Polsku již dříve několik ocenění, včetně Rytířského kříže za zásluhy Polské republiky „za výjimečný přínos k rozvoji polsko-českého kulturního dialogu a spolupráci s katolickými kruhy“ od polského prezidenta v roce 2012.
Medaile sv. Jiří je čestné vyznamenání ustanovené v roce 1993 Tygodnikem Powszechným. „Svou cestu svěř Hospodinu, doufej v něho, on sám bude jednat. Dá, že tvoje spravedlnost zazáří jako světlo, jako polední jas tvoje právo,“ je vyryto na medaili. Jde o úryvek Žalmu 37.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi.
-mn- Datum: 26. listopadu 2019 Foto: Wikimedia Commons – Tomáš Halík