Křesťan dnes

Násilí v Nigérii nebere konce

Nigérie. Nejméně 20 mrtvých si vyžádaly útoky kmene Fulani protestujícího proti zákonu zamezujícímu volnému pohybu dobytka na pastvinách.

300 lidí bylo zabito za poslední dva roky ve střetech mezi muslimskými pastevci a křesťanskými zemědělci v centrálním státu Benue. 10 lidí zemřelo ve středu při útoku na mešitu ve státu Borno na severu Nigérie. A včera ozbrojenci, patřící k některé z kriminálních band, zabili sedm lidí v jihovýchodní Nigérii, jen pár dní po přestřelce před kostelem, která za sebou nechala 16 mrtvých.

Situace v Nigérii je neutěšená. Dosud rovněž nedošlo k osvobození šesti sester unesených před půldruhým měsícem z konventu v Iguoriakhi, na jejichž propuštění apeloval papež. Kardinál John Onaiyekan, arcibiskup hlavního města Abuji, mluví o všeobecné stavu ohrožení a neschopnosti vlády řešit situaci:
„Žádáme po vládě, aby dělala to, co se očekává od každé vlády, totiž zajistila bezpečnost a dobro lidí, nic víc… Pokud to vláda nedokáže, znamená to, že není schopná brát na sebe odpovědnost vládnout a právě o tom nyní začínáme mluvit,“ říká nigerijský kardinál.

Reklama

 

Kriminální skupiny působí téměř po celém území Nigérie. Některé jsou motivovány kmenovými a etnickými konflikty, jiné se chtějí pouze obohatit. Potenciálními oběťmi násilí je celá populace bez ohledu na náboženskou příslušnost. Jak vysvětluje arcibiskup Abuji, příkladem může být konflikt mezi pastýři a zemědělci.
„Má se zato, že hlavní důvody souvisejí s klimatickými změnami. Skutečně, celá severní oblast Nigérie, kde byly největší pastviny, vysychá, tráva mizí a pastevci se stále více přesouvají na jih. Zvířata začínají spásat pole zemědělců a v tom spočívá jádro problému. Rolníci někdy v hněvu zvířata zabíjí a pastevci se vrátí a zabíjejí zemědělce. A vzhledem k tomu, že pastevci jsou většinou muslimové a zemědělci zpravidla křesťané, vzniká mylný dojem, že jde o konflikt mezi křesťany a muslimy.“ Říká kardinál Onayekan.

Pokud jde o šest řeholnic, které zůstávají v rukou únosců, potvrzuje, že jsou naživu. Žádost o výkupné přišla a peníze by se sehnaly. Nigerijští biskupové však stojí před těžkým dilematem, jak se zachovat, aby se podobné věci neopakovaly. Pokud zaplatíme, koloběh nikdy neskončí, dodává arcibiskup Abuji.

 

Zdroj: Vatikánský rozhlas  Foto: screenshot Al Jazeera English 

Exit mobile version