Křesťan dnes

Nad Hongkongem se zatahuje, Peking uplatňuje další omezení demokracie

Nový zákon přijatý minulý týden v Hongkongu je dalším krokem k omezení demokracie na ostrově. Čínští komunističtí zákonodárci schválili změny volebního zákona, jejichž cílem je zajistit, aby v Hongkongu vládli „vlastenečtí politici“.

S desítkami prodemokratických politických kandidátů, kteří jsou nyní ve vězení, Peking ukončil naděje stovek tisíc občanů, kteří vyšli do ulic s výzvou k větší demokracii. Nový volební zákon dává podle Christian Post Pekingu mnohem větší možnosti se aktivně zapojit do výběru kandidátů do místního zastupitelství.

SouvisejícíBritské sbory nabízí pomoc křesťanům z Hongkongu

Nová legislativní úprava brání zvolení jakéhokoli disidenta, nebo dokonce kohokoli, kdo odmítá potvrdit politiku komunistické strany. Jako ospravedlnění pokračujícího útoku na hongkongskou autonomii nyní Peking argumentuje tím, že princip „jedna země, dva systémy“ dohodnutý před britským předáním v roce 1997 odkazuje pouze na ekonomii, nikoli na politiku.

V reakci na poslední kroky americký institut The Heritage Foundation k nelibosti Číny vypustil Hongkong ze svého každoročního Indexu ekonomické svobody, protože ostrov už podle něj není dostatečně autonomní.

Dramatické omezení svobody se v plné míře projevuje na pevninské Číně a je jen otázkou času, kdy tyto restrikce budou uplatňovány také v Hongkongu.  Jak dodává Christian Post, nové náboženské předpisy, které vstoupí v platnost 1. května, vyžadují, aby představitelé církví „podporovali vedení Čínské komunistické strany“ a „uplatňovali základní hodnoty socialismu“.

SouvisejícíHongkong zamítl víza pro Francise Chana, byl nucen se vrátit do USA

Jedno křesťanské společenství, které v roce 2019 pomáhalo prodemokratickým demonstrantům, má zablokované bankovní účty. Pastor je přesvědčen, že jde o odplatu za podporu protestů.

Hongkong před řadou měsíců prožil masivní protesty proti zákonu o národní bezpečnosti, který povoloval vydávat občany ostrova na pevninskou Čínu. Na vážné omezení náboženské svobody pravidelně poukazuje také emeritní kardinál Joseph Zen, který také kritizoval dohodu mezi Vatikánem a Čínou.  

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 29. března 2021 Foto: Wikimedia Commons – Hongkong

https://www.christianpost.com/voice/hong-kong-has-gone-dark.html
Exit mobile version