Křesťan dnes

Muži z Texasu odsouzenému k trestu smrti byla nabídnuta modlitba a odpuštění

Magazín Christianity Today přináší krátké zprávy z křesťanského světa. 

Odsouzený vrah, který se obrátil na Nejvyšší soud USA s žádostí, aby na něj během popravy mohl vkládat ruce jeho pastor, byl v Texasu popraven s knězem po boku. Baptistický pastor Dana Moore požádal Johna Henryho Ramireze a svědky jeho smrti, aby ctili Boží přítomnost a o pokoj, a odříkal modlitbu Páně. Bratr zavražděného ve svém prohlášení požádal Boha, aby se nad Ramirezem smiloval, a citoval pasáž z Micheáše 7,18: 

Kdo je Bůh jako ty?  

Kdo odpouští viny a hřích promíjí pozůstatku svého dědictví?

Nezůstáváš rozhněvaný navždycky, neboť sis milosrdenství oblíbil.

Spojené státy americké: Seminář prodává pozemky uprostřed přetrvávajících problémů

Jihozápadní baptistický teologický seminář prodává 24 akrů studentských dvojdomků a trojdomků oceněných na 11 milionů dolarů. Texaský seminář se kdysi chlubil tím, že je největší na světě, ale v letech 1992 až 2022 se potýkal se 70procentním poklesem počtu studentů. Prezident Adam Greenway odstoupil v září po zprávách o ročním provozním deficitu ve výši 12 milionů dolarů. Greenwaye nahradil O. S. Hawkins, který odešel během týdne a na jeho místo nastoupil David Dockery, bývalý prezident Trinity Evangelical Divinity School.

Kolumbie: křest věřící ženy ze skupiny původních obyvatel

V řece u Medellínu byla pokřtěna první známá křesťanka z řad kmene Emberá. Baptističtí misionáři Travis a Beth Burkhalterovi slouží od roku 2010 domorodým vdovám a těm, kteří uprchli před válkami drogových gangů. Travis Burkhalter se učil jazyk emberá a sdílel příběhy s novou věřící – kterou Mezinárodní misijní organizace nazývá „Sarah“ – asi tři roky, než vyznala víru v Ježíše a požádala o křest.

Brazílie: Software na rozpoznávání obličeje se používá v evangelikálních sborech

Řada evangelikálních sborů v Brazílii používá při bohoslužbách software pro rozpoznávání obličejů. Technologie shromažďuje obecné údaje o návštěvnosti, ale také identifikuje jednotlivé osoby, klasifikuje jejich náladu na základě výrazu obličeje a zaznamenává, kdy se opozdí nebo kdy chybí. Personalizované informace mohou duchovním doporučit také pastorační návštěvy. „Kdo dnes nechce mít kontrolu nad prostředím, kde žije?“ řekl Luís Henrique Sabatine z technologické společnosti Igreja Mobile. „Zjistili jsme, že sbory o to opravdu stojí.“ Náklady začínají na 200 dolarech za bohoslužbu.

Německo: Vítání členů z LGBT komunity vyvolává debatu mezi evangelikály

Svaz svobodných evangelikálních církví Německa v dokumentu z roku 2017 oficiálně odmítl manželství osob stejného pohlaví a sex mezi osobami stejného pohlaví, ale některé z jeho 500 sborů se připojily k síti Coming-In, která sdružuje křesťany usilující o podporu inkluze LGBT osob. Tento krok vyvolal debatu o tom, zda může shromáždění vylučovat lidi kvůli odlišným názorům na toto téma. Předseda rady Ansgar Hörsting vyzval delegáty, aby vedli „dialog, nikoliv pěstní souboj“.

Francie: Rada usnadní podávání zpráv o zneužívání

Národní rada evangelikálů ve Francii spustila online platformu pro hlášení sexuálního zneužívání. „Stop zneužívání“ se bude zastávat obětí a poskytovat jim právní, psychologickou nebo pastorační podporu. Rada vytvořila pro tuto problematiku pracovní skupinu v roce 2019, po odhalení zneužívání uvnitř katolické církve, a v roce 2021 k tématu vydala příručku. „Hnutí #metoo a nejnovější odhalení sexuálního zneužívání a zneužívání všeho druhu v naší společnosti pro nás byly výzvou,“ řekl bývalý viceprezident rady Marc Deroeux. „Bylo pro nás důležité, abychom je neignorovali.“

Turecko: Byl identifikován hrob svatého Mikuláše

Archeologové se domnívají, že objevili místo, kde je pohřben biskup Mikuláš z Myry. Legenda o něm dala později vzniknout postavě Santa Clause. Jeho ostatky byly v roce 1087 ukradeny a převezeny do Itálie. Při nedávných vykopávkách byla objevena kamenná schránka, ve které bylo zřejmě uloženo jeho tělo. Na podlaze je také mramorová dlaždice s řeckým slovem pro milost a freska zobrazující Ježíše, jak drží Bibli a dělá znamení kříže. Ve městě, kde Mikuláš sloužil a které se nyní nazývá Demre, v současnosti nežijí žádní křesťané.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 17. prosince 2022 Foto: screenshot YouTube – pastor Dana Moore

Exit mobile version