Křesťan dnes

Moravská Třebová chce od církve převzít hřbitovní kostel na Křížovém vrchu

Moravská Třebová – Moravská Třebová na Svitavsku chce od římskokatolické farnosti převzít hřbitovní kostel Povýšení svatého Kříže na Křížovém vrchu. Církev na údržbu renesanční památky, která je až na výjimky zavřená, nemá peníze. Další dva kostely má ve městě, řekl ČTK starosta Pavel Charvát (ODS).

„Důvodem je to, že církev kostel dlouhodobě nevyužívá a nemá vůbec kapacitu na to se o něj starat. My jako město bychom o tuto památku nechtěli přijít,“ uvedl Charvát. Převzetí kostela bude projednávat zastupitelstvo města 23. října, následně budou převod schvalovat církevní orgány.

SOUVISEJÍCÍDo Vánoc by se měla veřejnosti zpřístupnit část Nového proboštství na Hradě

Kostel podle starosty chátrá a trpí i interiér. „Objekt sice nepadá, ale bude do něj potřeba dávat peníze. Bude nutné sehnat restaurátory, protože se rozpadly dva oltáře, další cenný obraz je rozložený po lavicích. Do kostela se také pomalu a jistě dává vlhkost,“ řekl Charvát. Radnice se bude snažit na opravy získat peníze z grantů a dotací ministerstva kultury.

Renesanční hřbitovní kostel byl vybudován v letech 1603 až 1605 na místě starší gotické stavby z roku 1505, stavitelem byl Andreas Balzer ze slezské Nisy. Má hodnotnou barokní výmalbu interiéru od Judy Tadeáše Suppera. Kostelní lavice pocházejí z roku 1632 a pro příslušníky cechů byly označeny malovanými cechovními znaky. Původní varhany z roku 1682 v roce 1877 nahradily varhany od firmy Rieger z Krnova. Zvony ve věži kostela odlil třebovský kovolitec Jan Wágner. U vchodu do kostela stojí kamenný kříž z roku 1753, jehož autorem je kameník Sommer z Maletína.

Na vnější straně kostela jsou umístěny renesanční kamenné náhrobky významných měšťanů a osobností Moravské Třebové. Další cenné náhrobky jsou na hřbitově a v lapidáriu zřízeném z bývalé márnice. Ke hřbitovu vedly z města takzvané Schody mrtvých s renesančním portálem z roku 1575. Na vrcholu Křížového vrchu je sousoší Kalvárie od místního sochaře Jiřího Pacáka, který byl žákem Matyáše Brauna.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 21. října 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version