Michael Corder se s vášní pustil do ulic s touhou modlit se za lidi. Přestože žije v tzv. biblickém pásu (oblast v USA, která patří mezi nejvíce religiózní), tak narážel na neochotu a rozpaky u lidí.
Na TikToku je to však něco úplně jiného. Corder organizuje každý den online setkání, při kterých se modlí za stovky přítomných lidí. Mnozí z jeho téměř 165 tisíců sledovatelů, mu vyjadřují vděčnost za jeho službu. Účinnost modliteb za problémy a uzdravení lze jen stěží ověřit, ale přítomnost tak velké skupiny lidí svědčí o tom, že jim něco v jejich domovských sborech chybí.
„V těchto sborech se nemodlí za nemocné, nebo pokud ano, nevidí výsledky. V běžných sborech dostáváte spíše filozofickou přednášku,“ říká Corder pro Religion News Service.
SOUVISEJÍCÍ – Arcibiskup z Canterbury: Každý den se modlím v jazycích
Nezřídka se při svých online setkáních modlí v jazycích. Podle svých slov, tak činí, když je k tomu „veden Duchem svatým“.
Letniční nebo charizmatičtí křesťané v poslední době dobývají TikTok a jejich videa mají miliony zhlédnutí. Podle RNS se na platformě setkávají letniční křesťané z různých denominací, aby se společně povzbudili, modlili se za sebe nebo vydávali svědectví o Božím jednání ve svých životech.
Mnohé charizmatické skupiny na TikToku se výhradně věnují modlitbám – mluví se v nich o modlitbě, účastníci se povzbuzují k modlitbám nebo se jednotlivci modlí na kameru. Zájem o toto téma jen dosvědčuje skutečnost, že hashtag pro modlitbu v jazycích má více než 4 miliony zhlédnutí.
Heidi Campbellová, která se digitálním technologiím věnuje a napsala na toto téma knihu, vysvětluje, že svět internetu se stal dalším misijním polem pro mnohé křesťany. „Existuje dlouhá tradice používání digitálních médií a internetu k duchovním úvahám a debatám,“ řekla pro RNS.
Její více než 30 let dlouhý výzkum ji vede k přesvědčení, že letniční křesťané patří mezi tu skupinu lidí, kteří s nadšením vítají výdobytky vědy. „Letniční teologie je o tom, že vás vede Duch svatý,“ konstatuje Campbellová, „takže myšlenka, že Duch svatý proudí i prostřednictvím počítače, je něco přijatelného.“
Ale ne všichni věřící s tím souhlasí.
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
27letá Taylor Cuthbertsonová má na TikToku 27 000 sledujících, se kterými sdílí svůj život letniční křesťanky. Existují pro ni některé věci, které „jsou na TikToku velkým ne“ a jedna z nich je právě modlitba. Ta podle ní intimní a patří do soukromí.
Podobný postoj sdílí také letniční pastor Michael Grattan, který se domnívá, že modlitba patří na veřejnost, ale není si jistý zda také na TikTok. „Mluvení v jazycích“ se stává způsobem „ k vyjádření nejhlubších částí vašeho ducha“, uvedl pro RNS Grattan.
Je naprosto vhodná pro veřejné setkání, říká pastor, ale cituje Pavlův první list Korinťanům, kde apoštol důrazně říká „ať se vše děje slušně.“ Grattan si není tak úplně jistý, zda je internet to nejlepší místo pro modlitby. Vadí mu tam hlavně neustálá interakce, která pak působí rušivě a chaoticky. Velké množství nabízeného obsahu podle něj snižuje hodnotu duchovního sdělení a je těžké se osobně setkat s přítomnými lidmi.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 7. srpna 2021 Foto: Pixabay – ilustrační