„Kam půjdu? Do Nového světa. Dělat co? Získat čest? Ne, pokud znám své vlastní srdce. Získat peníze? Ne: Budu žít pro Boha a vést k tomu ostatní.“ Francis Asbury, poznámky v deníku, které napsal 12. září 1771.
Členové metodistické církve si na obou stranách Atlantiku připomněli 250. výročí od plavby Francise Asburyho, který opustil rodnou Anglii, aby v Americe začal novou misijní práci. Speciální akce se ve dnech 11. a 12. září konaly v anglickém Bristolu a oslava skončí 30. a 31. října v americké Filadelfii.
SOUVISEJÍCÍ – Britští metodisté mají první černošskou prezidentku. Věřím, že v Boží přítomnosti je místo pro všechny, říká Hicksová
Asbury, ačkoli v Anglii prakticky neznámý kazatel, pokračoval v budování metodistického hnutí v Americe a stal se jedním z prvních dvou biskupů dnešní Sjednocené metodistické církve.
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
Mladý Asbury dne 4. září 1771 nastoupil na loď směřující do Ameriky, naplněn touhou zachránit duše a pomoci vést rodící se metodistické hnutí v zaoceánských koloniích.
Několika týdnů před touto událostí vystoupil na metodistické konferenci na žádost zakladatele hnutí Johna Wesleyho, aby kazatelé šli do Ameriky, také šestadvacetiletý Asbury s touhou jít do Nového světa. Nebyl prvním metodistickým kazatelem v koloniích, ale stal se architektem metodistické církve v Americe.
„Cesta Francise Asburyho přes Atlantik ztělesňuje spojení transatlantického metodismu,“ uvedla pro stránky metodistické církve ředitelka Komise pro církevní historii Ashley Dreffová. „Asbury přišel do kolonií po výzvě. Přišel, aby udržel a rozvíjel Wesleyovo metodistické hnutí, ale ani on, ani Wesley nevěděli, jak bude metodismus vzkvétat a rozvíjet se vzhledem k jedinečným výzvám revoluční Ameriky.“
Asbury kázal evangelium po celé zemi a šel i na venkov, i když mnozí kazatelé raději zůstali ve městě, a komunikoval se všemi lidmi bez ohledu na jejich původ. Povzbuzoval černé kazatele a ordinoval je do služby, co v té době bylo něco zcela neslýchaného. Asbury nehleděl na předsudky, ale byl pevně přesvědčen, že koná Boží vůli. Asbury věřil, že povolání je ještě důležitější než konvence.
Asbury kázal téměř do dne své smrti, do věku 70 let. Když začínal v Americe, byly zde jen stovky metodistů, kteří volali o pomoc, ale v době, kdy zemřel, byly v Americe stovky tisíc metodistů. Takový dopad měla jeho služba.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 7. října 2021 Foto: Wikimedia Commons – Francis Asbury