Když se na titulky křesťanských periodik dostanou skandály nějaké megacírkve, tak to obvykle neovlivní nedělní bohoslužby. Ale Hillsong není jen megacírkev. Jejich písně patří k základnímu repertoáru pro mnohé sbory.
Od megahitu Shout to the Lord z roku 1994 formuje Hillsong se sídlem v Sydney uctívání zejména mezi letničními a evangelikály. Popové a rockové melodie Hillsong United a Hillsong Young and Free zasahují křesťany v kostelních lavicích, v rádiích či v streamovacích službách.
SOUVISEJÍCÍ – Hillsong Worship odstupuje ze společného turné s kapelou Casting Crowns
Portál Christianity Today informuje, že vyšel výzkum, podle kterého čtyři z deseti nejoblíbenějších chval zpívaných v amerických kostelech jsou od Hillsongu (The Goodness of God, What a Beautiful Name, Who You Say I Am a King Of Kings).
Ale jak postupně vyšly najevo informace o morálním selhání členů ve vedení Hillsongu, někteří vedoucí chval se ptají, zda je v pořádku nadále zpívat jejich písně.
Nedávno vyšel dokument mapující kontroverze ve slavném sboru s názvem Hillsong: A Megachurch Exposed od společnosti Discovery+.
„Nejdřív je to jako: ‚To se v žádném případě neděje‘… ale pak to přejde k hněvu,“ řekla Christianity Today Katie Thrushová, dlouholetá fanynka Hillsongu, vedoucí chval a přeživší zneužívání. Když sledovala příběhy z Hillsongu, řekla, že měla pocit, jako by procházela různými fázemi smutku.
Nyní si není jistá, zda má nadále zpívat oblíbené skladby jako How a beautiful name. „Tu píseň opravdu miluji. Mluví ke mně, stejně jako k spoustě další lidí,“ tvrdí Thrushová.
SOUVISEJÍCÍ – „Díky Ježíši,“ kapela Maverick City získala prestižní cenu Grammy
Obává se, že zpívání této hudby by mohlo spojit její sbor s Hillsongem nebo posloužit jako připomínka škod, které lídři církve způsobili. Zakladatel Brian Houston v březnu opustil církev po vyšetřování jeho nevhodného chování a kvůli přípravě na soud kvůli obvinění, že se snažil zakrýt zneužívání svého otce.
Otázka, zda pokračovat ve využívání skladeb Hillsongu není vůbec nová. Christianity Today totiž píše, že hudební kritici se po celá staletí zabývají tím, jak přistupovat k repertoáru od problematických skladatelů, jako je třeba Richard Wagner nebo Michael Jackson.
Debata o hudbě od Hillsongu probíhá paralelně s úvahami o propagaci práce padlých pastorů, které se objevily v posledních letech. Zatímco někteří se rychle ptají: „A co Davidovy žalmy?“ nebo „Pokud nemůžeme zpívat písně napsané hříšníky, co nám zbývá?“ jiní zdůrazňují potřebu držet bohoslužbu – přes veškerou její formativní sílu – na vyšší úrovni.
Ještě předtím, než se během posledních dvou let objevily zprávy o Hillsongu, některé americké sbory začaly prověřovat chvály na základě biblické teologie. Některé církve se již rozhodly nezahrnout písně od Hillsongu (nebo Bethelu či Elevation Worship).
Vedoucí představitelé Hillsongu kritizovali dokument Discovery+ a uvedli, že jeho zobrazení je pokusem poškodit církev, nikoli snahou podat pravdivý a spravedlivý popis práce její služby. Někteří fanoušci dělají rozdíly mezi Hillsogem jako církví a jejich hudbou.
V příspěvku na Instagramu ze 6. dubna Hillsong Worship oznámili své odstoupení z nadcházejícího turné s Casting Crowns a We The Kingdom.
„Otázka zní: ‚Co uděláte, když máte týmy mladých lidí, kteří na tom, co dělají, opravdu tvrdě pracovali a jsou v tom opravdu dobří?‘,“ řekl pro Christianity Today profesor Mercer-Taylor z University of Oklahoma. „Vyvinuli hudbu, kterou mnoho lidí považuje za chytlavou a duchovně výživnou, která vyšla do světa a posloužila mnoha lidem… ale ukázalo se, že organizace, které slouží, je špatná.“
Dokument z roku 2019 o údajném sexuálním zneužívání nezletilých Michaelem Jacksonem přiměl fanoušky, aby přehodnotili svůj postoj k zpěvákovi a jeho hudbě. Hlavní popový kritik The Guardian Alexis Petridis tehdy napsal:
„Jacksona z historie jen tak nevymažete: příliš mnoho lidí má příliš mnoho ze svých životů spojeno s jeho hudbou. A možná byste neměli. Možná je v pořádku, že jeho hudba zní i nadále, pokud přichází s výhradou: že nám připomíná, že velká umělecká díla mohou vytvořit padouši, že talent lze využít tím nejděsivějším způsobem. Myslet si že věřící umělec automaticky ztělesňuje dobro, protože se nám líbí jeho práce, je hrozná chyba, která může mít hrozné následky.“
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum? 17. listopadu 2022 Foto: Wikimedia Commons – Hillsong