Křesťan dnes

Masarykova univerzita bude pečovat o odkaz Mendela s augustiniány

Mendel

Brno – Brněnská Masarykova univerzita uzavřela smlouvu o dlouhodobé spolupráci s Opatstvím Řádu sv. Augustina na Starém Brně. Díky ní bude možné prohloubit spolupráce v péči o odkaz vědce, zakladatele genetiky a někdejšího opata Gregora Johanna Mendela, uvedla v tiskové zprávě mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

O Mendelův přínos pro moderní vědu již více než 20 let pečuje Mendelovo muzeum, které provozuje Masarykova univerzita přímo v prostorách opatství, kde vědec žil a pracoval. Smlouva umožní další rozvoj aktivit muzea a uskutečnění nových společných záměrů v souvislosti s blížícím se 200. výročím Mendelova narození v roce 2022. 

„Historickou paměť tohoto místa a Mendelův odkaz vnímáme jako významnou společenskou hodnotu. A péči o tuto paměť a odkaz chápeme jako společný závazek vůči budoucím generacím,“ řekl rektor Martin Bareš.

Podle vyššího představeného opatství poskytne univerzita špičkové odborné zázemí. „My s bratry pečujeme o odkaz Gregora Johanna Mendela jako člověka víry a opata,“ řekl Juan Provecho. 

Mezi nově uskutečněné projekty patří například vytvoření a spuštění virtuální prohlídky expozic Mendelova muzea MU a části Augustiniánského opatství. Návštěvníci se díky ní dostanou do prostor stálé expozice věnované Mendelově osobnosti, prohlédnou si Mendelův refektář, knihovnu opatství a také včelín v jeho zahradě. Z dalších společných projektů je v plánu obnova tzv. Mendelova skleníku nebo prostor bývalého Mendelova soukromého bytu, který by bylo možné zpřístupnit zájemcům, a rozšířit tak expozice.

Vědci z MU ve spolupráci s opatstvím diskutují i o projektu, který by umožnil zjistit, jakou genetickou informaci nesl sám Mendel, tedy jakou měl DNA. Posloužit by k tomu mohly zejména předměty jeho osobní potřeby.

Mendelovo muzeum má počátky v roce 2000 a o dva roky později byla v prostorách Augustiniánského opatství otevřena výstava Génius genetiky, která se stala základem stálé expozice. V roce 2007 převzala správu muzea Masarykova univerzita.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 21. července 2020 Foto:

Exit mobile version