Bangui – Ve Středoafrické republice neprobíhá náboženská válka, za masakry jsou boje o nerostné bohatství, zájmy různých stran včetně zahraničních mocností – říká ke krvavému útoku v Alindau generální vikář arcidiecéze Bangui, P. Mathieu Bondobo.
Při přepadení tábora vysídlenců zřízeného na území biskupství v Alindau přišlo o život přes 40 lidí, včetně dvou kněží. Banda ozbrojenců z většinově muslimské povstalecké skupiny UPC (Union pour la Paix en Centrafrique) zahájil palbu na překvapené civilisty a některé z nich dokonce upálila zaživa. Místní zdroje svorně uvádějí, že“ modré přílby“, vojáci z mírové mise OSN dohlížející na tuto oblast, neudělali naprosto nic pro pomoc bezbranným civilistům, mezi nimiž bylo mnoho žen a dětí. Při nedělní modlitbě Anděl Páně papež František opět důrazně apeloval na mír pro tuto zemi. Jak říká v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas P. Mathieu Bondobo, uprostřed zármutku působí slova papeže o sdílené bolesti povzbudivo.
„Situace je dramatická. Středoafrická republika nadále oplakává své syny. Se smutkem a bolestí si uvědomuje, že jsou tu lidé, kteří nechtějí dospět k míru. Bohužel je tomu tak. Jsou tací, kteří se snaží zabránit míru a po každém kroku kupředu a zdařilém úsilí udělají všechno proto, aby vše ztroskotalo a muselo se začít od začátku. V této chvíli ti, kdo mají v zemi své zájmy, podněcují povstalce. Tragédie z Alindau, je nelidská! Stačí se podívat na obrázky, vidět, jakým způsobem vraždili, vidět upáleného člověka, z něhož nezbylo nic! To jsou věci, na které lidstvo nesmí přistupovat.“
Jak si vysvětlit, že se lidé nechávají zneužívat proti svým krajanům, jde o rivality mezi křesťany a muslimy, boj o moc a suroviny?
„Podle mne se ďábel utrhl ze řetězu, v tom vidím skutečný kořen věci; ďábel, který rozsévá zlo, nenávist, a násilí do lidských srdcí. Světové mocnosti, které mají zájem na bohatství naší země musejí pochopit, že jsme suverénní národ. Jsme nezávislí a musíme mít právo hospodařit se svým bohatstvím, s bohatstvím naší země! Mnoho mocností má zájem o naše diamanty, zlato, naftu a uran. Žijí z těchto surovin, a proto se snaží využít situace zmatku. Bohužel je mnoho lidí, kteří žijí dobře díky válce.“
Generální vikář z Bangui upozorňuje, že v jádru sporu nejde o náboženský konflikt. Přestože cílem útoků je v poslední době velmi často katolická komunita, nelze říci, že jsme uprostřed náboženské války, zdůrazňuje otec Bondobo. Náboženství je nicméně zneužíváno k dosažení partikulárních cílů, potvrzuje:
„My jako kněží jsme nikdy nepožádali naše křesťany, aby pozvedli zbraně a bojovali za to, aby se křesťanství stalo jediným náboženstvím ve Středoafrické republice. O to tady nejde. Dochází ale k velkému zneužívání na základní úrovni. Některým stranám jdepatrně o vyvolání náboženské války, která by ospravedlnila jejich plány. Jak známo, dlouho se mluví také o rozdělení země, někteří si přejí rozdělit Středoafrickou republiku na dvě části. A možná těmto skupinám připadá, že pokud doženou zemi k náboženské válce, podaří se jim snadněji dosáhnout tohoto cíle, vytvořit jednu část pro křesťany a druhou pro muslimy. Nedává to ovšem žádný smyslu, protože v naší zemi vždy fungovalo mírové soužití. Představa takového rozdělení je nesmyslná! My křesťané máme často v rodině sestry sezdané s muslimy, existují tu vazby tak silné, že nebude možné přistoupit na náboženskou válku,“ říká v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas o. Mathieu Bondobo, generální vikář arcidiecéze hlavního města Bangui.
Dodejme, že Středoafrická republika navzdory nesmírnému surovinovému bohastství patří mezi nejchudší a nejméně stabilní zemí světa. S krvavými konflikty se potýká od roku 2013, kdy převážně muslimská aliance Seleka svrhla dlouhodobého prezidenta Francoise Bozizeho. Současný prezident Fautin-Archange Touadera podporovaný jednotkami Spojených národů kontroluje pouze část země, zbytek je bojištěm někdejších rebelů Seleka a milicí, vystupujících ve jménu křesťanské části obyvatelstva.
Letos v květnu nicméně katoličtí biskupové upozornili ve zvláštním memorandu na pochybné působení mírových sil působících v rámci mise MINUSCA a obvinili některé jednotky dokonce z dodávání zbraní ozbrojeným skupinám. Lze se domnívat, že právě rozhodné vystupování katolických představitelů proti zneužívání náboženské a etnické rétoriky k verbování do ozbrojených oddílů vyvolává odvetné akce majitelů války.
Zdroj: Vatikánský rozhlas Foto: YouTube