Křesťan dnes

Mariánský sloup se na Staroměstské náměstí nevrátí

Městští zastupitelé v Praze ve čtvrtek rozhodli upustit od stavby Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí; stalo se tak po projednání dvou petic proti stavbě repliky této památky. Zastupitelé uložili vedení města odstoupit od smlouvy a učinit všechny právní kroky k odnětí souhlasu ke stavbě do konce roku.

Plán obnovení Mariánského sloupu rozpoutal širokou společenskou diskuzi a zjitřil emoce převážně protestantských křesťanů, pro které byl Mariánský sloup symbolem útlaku a ideologickým znamením poroby českého národa. Na protest proti stavbě sloupu vznikla celá řada petic. Ekumenická rada církví v České republice a Česká biskupská konference založila komisi pro české církevní dějiny 17. století, která bude zkoumat problematická místa českých dějin, jako jsou stavovské povstání, bitva na Bílé Hoře a rekatolizace.

Podporovatelé sloupu argumentovali, že sloup je symbolem ochrany Prahy během třicetileté války a významnou kulturní památku. Postavení sloupu na Staroměstském náměstí hned vedle sochy Jana Husa by symbolizovalo smíření mezi katolíky a protestanty. Původní Mariánský sloup byl postaven v roce 1650 a stál na Staroměstském náměstí až do roku 1918, kdy byl stržen davem lidí během protihabsburské demonstrace.

mn

Vizualizace se sloupem, Evžen Orlich, 2010 

 

Exit mobile version