Křesťan dnes

Loreta Rumburk připravila nové výstavy, nezvyklé prohlídky i hru

Rumburk – Na nové výstavy, netradiční prohlídky, slavnosti či první česko-německo-polský Den zastavení s premiérou divadelní inscenace se letos mohou těšit návštěvníci Lorety Rumburk. Památka je otevřena celoročně, první velkou akcí bude 26. ledna jesličková pěší vycházka s průvodcem. ČTK to řekla projektová manažerka děkanství Rumburk Klára Mágrová.

Barokní památku ležící poblíž Českého Švýcarka loni navštívilo 14.600 turistů a poutníků. Od loňska je v ní nová stálá česko-německá výstava o historii lorety s interaktivními prvky. Aktualizovaná je výstava o křížových cestách Šluknovska, která přibližuje prostřednictvím fotografií a situačních plánů všech čtrnáct kalvárií v regionu. „Úspěšně se také vyzkoušel nový zážitkový výukový program, který skupiny školáků a studentů provede Loretou v době baroka,“ uvedla Mágrová.

Letos se návštěvníci mohou těšit na tradiční akce, jako je loretánská muzejní noc v květnu a v září Loretánské slavnosti. Nejbližší akce je v plánu na 26. ledna, kdy se zájemci spolu s průvodcem vydají na jesličkovou pěší vycházku, při níž se seznámí s kostelními a soukromými betlémy v Rumburku.

V restaurovaném ambitu z poloviny 18. století se uskuteční několik výstav. Tou první bude výstava snímků Petra Hirsche o putování Jana Duška do Santiaga de Compostela. Dobové fotografie přiblíží kdysi samostatné obce Horní Jindřichov a Dolní Křečany, od jejichž připojení k Rumburku v těchto dnech uplynulo sedmdesát let.

Mimořádnou akcí bude podle Mágrové první česko-německo-polský Den zastavení Via Sacra 22. září. „Jeho součástí bude premiéra divadelní inscenace uměleckého seskupení FysioART Půlnoc v pohraničí, která ojedinělým způsobem přiblíží historii lorety,“ uvedla Mágrová.

Připraveny budou také letní a zimní večerní prohlídky při svíčkách, začátkem července se už řadu let koná prohlídka technického zázemí, při níž návštěvníci projdou běžně nepřístupné prostory.

Loretánskou kapli Panny Marie v Rumburku postavil v letech 1704 až 1709 stavitel Jan Lukas Hildebrandt. Rumburská stavba je přesnou kopií svého italského originálu a je nejsevernější loretou v Evropě.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Autor: ČTK  Foto: Wikipedie, Loreta Rumburk

Exit mobile version