Křesťan dnes

Lidskoprávní organizace varují před genocidou Ujgurů v Číně

prezident Si Ťin-pching Čína

Washington – Padesát odborníků a organizací pracujících v oblasti lidských práv podepsalo otevřený dopis požadující vyšetřování zločinů proti lidskosti a potenciální genocidy Ujgurů v Číně.

„Mezinárodní společenství má odpovědnost reagovat na tyto zločiny a chránit Ujgury a další národy diplomatickými, humanitárními a dalšími mírovými prostředky,“ uvádí se podle Catholic News Agency v dopise.

SouvisejícíČínský megachurch zažívá další etapu tvrdého pronásledování

Organizace obviňují komunistický režim z páchání zvěrstev vůči této muslimské menšině.  V dopisu se píše, že čínská vláda pomocí programů, které tvrdí, že jsou určeny k prevenci náboženského a politického extremismu, „zintenzivnila rozsáhlou a systematickou politiku utlačování Ujgurů a dalších turkických národů na základě jejich náboženské a etnické identity“. Více než milion lidí je v táborech „svévolně drženo“ kvůli svému náboženství nebo etnické příslušnosti.

Čínský režim se podobně jako v případě křesťanů snaží pomocí „rozsáhlých programů o politickou indoktrinaci“. Peking na tomto plánu pracuje také ničením kulturních památek, nucenou práci a vězněním. Dokument rovněž poukazuje na důkazy, že čínská vláda podniká kroky ke snížení porodnosti u ujgurských žen, včetně nucených potratů a sterilizací.

Organizace dále varují, že se na základě mezinárodních dohod se tyto kroky čínské vlády dají považovat za genocidu.  „Jsme přesvědčeni, že čínská vláda se může dopouštět následujících činů zakázaných Úmluvou o genocidě“ a organizace jmenují zločiny proti lidskosti, kterých se vláda úmyslně dopouští držením Ujgurů v nelidských podmínkách. 

Papež připustil, že dochází k perzekuci Ujgurů, Čína to popírá


Papež František v listopadu poprvé připustil, že dochází k perzekuci ujgurské menšiny v Číně. Ve své nové knize Ujgury zmínil ve výčtu skupin, které jsou v současnosti pronásledované z náboženských důvodů. Čínské ministerstvo zahraničí se proti slovům papeže ohradilo a uvedlo, že jeho prohlášení není založeno na faktech, napsala agentura AP. Vatikán byl v uplynulých měsících kritizován za příliš vstřícný postoj k Pekingu.

Související Tisíce čínských pastorů se skrývá před narůstajícím tlakem komunistické vlády

„Často myslím na lidi, kteří čelí pronásledování: na Rohingy, nebohé Ujgury, jezídy, vůči nimž (teroristická organizace) Islámský stát spáchal opravdu kruté činy, či křesťany v Egyptu a Pákistánu,“ stojí v knize Let Us Dream (Mějme sny), kterou papež napsal ve spolupráci s britským novinářem Austenem Ivereighem.

Podle agentury AP byl papež František v minulosti velice opatrný, aby ohledně tématu náboženské svobody nepobouřil čínskou vládu, píše agentura AP. Také prohlášení ostatních vatikánských představitelů k situaci v Číně byla velice opatrná. To vzbudilo kritiku ze strany části věřících, nevládních organizací či amerického ministra zahraničí Mikea Pompea.

Vatikán v uplynulých měsících jednal s Čínou o prodloužení smlouvy, jež papežovi umožňuje jmenovat katolické biskupy v Číně. Smlouva nakonec byla v říjnu prodloužena o dva roky. Vatikán nemá s Čínou navázané oficiální diplomatické vztahy a jako jediná země v Evropě uznává za svrchovaný stát Tchaj-wan.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 25. ledna 2021 Foto: Wikimedia Commons – prezident Si

Exit mobile version