Křesťan dnes

Lidovci kritizují volby v Bělorusku

Lukašenko

„Prezidentské volby v Bělorusku znamenají další promeškanou příležitost k demokratizaci, po které v minulých týdnech volaly desítky a možná stovky tisíc obyvatel země, využívajíce svých ústavou garantovaných práv. Naprosto nepřiměřené násilí uplatňované právě teď v ulicích Minsku a v dalších městech vůči těm, kteří se nechtějí smířit se zfalšovanými volbami, jsou jen dalším důkazem nelegitimity Aljaksandra Lukašenka,“ konstatoval místopředseda KDU-ČSL Ondřej Benešík, předseda Výboru pro evropské záležitosti PSP.
 

Česká republika je hrdá na svou již přes dvě desítky let trvající podporu běloruské občanské společnosti a demokratické opozice a fakt, že se stala novým domovem mnoha Bělorusů, kteří museli svou zemi v minulosti z politických důvodů opustit. „KDU-ČSL vždy zastávala politiku podpory demokracie a lidských práv, ve vládě i v Parlamentu,“ konstatoval lidovecký předseda Marian Jurečka.

Lidovci vyzývájí vládu České republiky, aby se podobně jako v letech 2006 a 2010 jednoznačně postavila na stranu spravedlnosti, demokracie a lidských práv v Bělorusku a zejména, aby: okamžitě a jednoznačně odsoudila násilí vůči protestujícím a vyzvala běloruskou vládu k bezodkladnému propuštění všech zadržovaných a vyšetření policejního násilí.

Vláda by se podle KDU měla rovněž zasadit o neodkladné projednání situace v Bělorusku na půdě Evropské unie s cílem zastavit násilí běloruské státní moci a dosáhnout propuštění všech zadržovaných a vězněných z politických důvodů.

Evropská unie by měla rovněž poskytnout podporu pronásledovaným zastáncům běloruské demokracie a zavést adresné sankce vůči osobám zodpovědným za falšování voleb.

Ke kritice se ještě před volbami přidal biskup Václav Malý. Režim prezidenta Alexandra Lukašenka označil za „autokratický.“ Zároveň přivítal postoj Senátu a jejich solidaritu s vězněnými oponenty. 

Alexandr Lukašenko je v čele Běloruska již dlouhých 26 let. Během svého vládnutí se vždy snažil potlačit jakékoliv projevy nespokojenosti. V posledních týdnech se však po celé zemi rozšířily protesty, které se režim snaží ukončit masivním zatýkáním kritiků.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 11. srpna 2020 Foto: Wikimedia Commons – Alexandr Lukašenko

Exit mobile version