Křesťan dnes

Lidí, kteří vyznávají křesťanství, je v Anglii a Walesu poprvé méně než polovina

Londýn – Křesťané v Anglii a Walesu nyní poprvé v historii tvoří méně než polovinu populace. Oproti minulým rokům vzrostl počet hinduistů a muslimů, největší změnou v náboženském složení obyvatel je v této části Británie ale nárůst počtu lidí bez vyznání o téměř 20 procent oproti začátku tisíciletí. Vyplývá to z dat sčítání lidu britského statistického úřadu (ONS).

Loni se ke křesťanství hlásilo 46,2 procenta, respektive 27,5 milionu lidí. V roce 2011 jich bylo 59,3 procenta. Křesťanství bylo nicméně při sčítání v kategorii vyznání stále nejčastější odpovědí, na druhém místě bylo „bez vyznání“ s 37,2 procenta, což představovalo 22,2 milionu lidí.

SOUVISEJÍCÍBritská Baptistická unie zvažuje umožnit duchovním žít s partnerem stejného pohlaví

„Není velkým překvapením, když sčítání ukázalo, že méně lidí v této zemi se pokládá za křesťany. To před nás předkládá výzvu nejen věřit, že bůh vybuduje své království na Zemi, ale také aktivně šířit povědomí o Kristu,“ řekl listu The Telegraph v reakci na data arcibiskup z Yorku Stephen Cottrell.

Britská organizace Humanists UK, která sdružuje lidi bez vyznání s cílem propagovat sekulární humanistické ideály, listu The Guardian řekla, že lidé by si neměli myslet, že úpadek náboženství se rovná úpadku hodnot.

„Průzkumy ukazují, že tři z deseti dospělých Britů mají humanistické ideály a přesvědčení. A toto číslo v posledních letech stoupá,“ řekl prezident Humanists UK Adam Rutherfort. Organizace také uvedla, že výsledky sčítání by měly „probudit k zamyšlení nad rolí víry ve společnosti“.

Výsledky sčítání za loňský rok ukázaly i tendence v etickém složení Anglie a Walesu; příslušníků bílé rasy bylo v loňském roce 81,7 procenta, což je o 4,3 procentního bodu méně než v roce 2011. O jednotky procentních bodů naopak přibylo Britů asijského původu a o desetiny procentního bodu Britů původem z Afriky, Karibiku a dalších míst.

Nárůst v poměru obyvatel jiné než bílé pleti je obzvláště patrný ve městech jako Birmingham a Leicester, které nyní evidují více než polovinu obyvatel jiné než bílé pleti, které jsou ve zbytku Británie menšinami, píše The Guardian, který fenomén nazývá „superdiverzitou“.

V Leicesteru loni bylo 59,1 procenta lidí jiné než bílé pleti, což je rapidní nárůst proti roku 1991, kdy to bylo mírně přes 25 procent. V Birminghamu, druhém největším britském městě, etnické menšiny tvoří 51,4 procenta, před dvaceti lety to bylo kolem 30 procent.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 29. listopadu 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version