Křesťan dnes

Lidé si v Kroměříži mohou prohlédnout velký model zničené synagogy

Kroměříž – Zástupci kroměřížské radnice dnes slavnostně odhalili velký model takzvané nové synagogy. Stojí na Komenského náměstí naproti budovy domu kultury, na jehož místě synagoga v minulosti stávala, než ji nacisté před 80 lety zničili. Model bude na náměstí k vidění pravděpodobně do konce září, uvedl v dnešní tiskové zprávě mluvčí radnice Jan Vondrášek.

Základní kámen synagogy, která byla třetí v historii Kroměříže, položili představitelé Židovské náboženské obce v prosinci 1908 k 60. výročí nástupu císaře Františka Josefa I. na trůn. „Zasvěcena byla v roce 1910. Byla postavena podle návrhu vídeňského architekta Jakoba Gartnera s novorománskými prvky na fasádě a secesními v interiéru. Po deportaci židovského obyvatelstva v roce 1942 byla vydrancována a následně vyhozena do povětří německými ženisty,“ uvedla vedoucí radničního odboru útvar tajemníka Petra Svačinová.

SOUVISEJÍCÍV kroměřížském arcibiskupském zámku bude výstava Piaristé na Moravě a ve Slezsku

Model má rozměry zhruba dvakrát 2,4 metru krát 2,4 metru. Vytvořil jej Jan Bašta z Dobříše na Příbramsku. „Obnášelo to stovky hodin práce zejména kvůli řadě detailů, které se musely vytvořit pomocí 3D tiskáren. Vycházel jsem z dobových plánů, aby podoba modelu byla co nejvěrnější,“ řekl Bašta. Podobnou práci umělec, který má na kontě mimo jiné řadu modelů památek, prý ještě nedělal. „Příběh synagogy mě ale velmi zaujal a dá se říct, že teď už je to moje srdcovka,“ doplnil Bašta.

Město k připomenutí výročí vypálení synagogy na dnešek připravilo akci Židé v Kroměříži, které se zúčastnila i izraelská velvyslankyně Anna Azariová. Kromě odhalení modelu synagogy byla součástí programu přednáška o židovské historii města, koncert klezmerové kapely nebo odhalení dalších čtyř takzvaných kamenů zmizelých ve Vrchlického ulici. Připomínají členy rodiny Herzovy, kteří zemřeli v roce 1942 v nacistických koncentračních táborech.

Židé žili v Kroměříži od počátku 14. století. Na konci 19. století jich zde bylo na 800, v roce 1930 se ale k judaismu hlásily už jen necelé čtyři stovky obyvatel města. Židé obývali zejména dnešní Moravcovu a Tylovu ulici, šlo o uzavřené ghetto asi s 40 domy. Komunitu v roce 1942 zničili Němci. Druhou světovou válku podle zástupců města nepřežilo 268 židovských obyvatel Kroměříže. Přesto po jejím skončení byla komunita obnovena, později se pro nízký počet členů změnila na sbor věřících. I ten však po roce 1980 zanikl.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 25. července 2022 Foto: Pixabay – ilustrační

Exit mobile version