Tomáš Halík označil v rozhovoru v pořadu Pod lampou Zuzanu Čaputovou za spirituálního člověka, „který něco duchovního ze sebe vyzařuje.“ Kritizoval postoje dalších kandidátů, kteří se hlásili k víře, a považuje to jen za pózu pro své voliče.
Katolický kněz vnímá jako negativní klerikalismus, který je „nemocí církve“ a náboženské představitele, kteří mají „dojem, že mohou mluvit do všeho.“ Jako pozitivní příklad poukázal na české biskupy, kteří oproti těm na Slovensku nepodporují konkrétního kandidáta.
Halík se domnívá, že mnoho katolíků má velmi zúžený pohled, podle kterého nálepkuje lidi v závislosti na jejich názoru o určitém okruhu otázek, jako je rozvod, potraty a „uniká jim to, co je daleko podstatnější,“ ale připomněl, že i on je pro ochranu nenarozených dětí. V tomto tématu však poukázal na postoj Čaputové, která zdůrazňuje svobodu rozhodování matky.
Agenda sexuální morálky, kterou nazval „neurotickou obsesí,“ se stala důležitá v 80. letech 20. století a papež se snaží s tímto trendem bojovat, domnívá se český teolog. „Vidíte jen ty věci, jako jsou kondomy, potraty, homosexualitu a uniká vám to, co je podstatné pro evangelium, jako je solidarita s vyloučenými, solidarita s chudými,“ doplnil Tomáš Halík.
Autoritativní režimy, za které považuje Polsko a Maďarsko, se snaží zneužít církev k naplnění svých cílů. Spolupráci s vládními stranami, které představují tyto režimy, považuje za krátkozraké. Jako příklad Halík uvedl Irsko, kde po pádu takových stran nastává v zemích „silná sekularizace. „Bezák se snažil vytvářet most mezi církví a sekulární společností, církví a mládeží, ale tento most byl zničen. A já nevím, komu se to tu opět podaří,“ dodal katolický kněz.
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?
-mn- Foto: Wikimedia Commons – Tomáš Halík