Křesťan dnes

Lidé, kteří mění města a národy

Před 2000 lety Ježíš prohlásil, že jeho následovníci mají být solí této země. Církev se hned od prvního století začala shromažďovat a vždy měla tendence se před světem uzavírat. Dnes některé evangelikální církve připomínají plné solničky, které se snaží sehnat další sůl a nacpat ji do svých nádob. Pokud slovo Ježíše o soli, světle, městě ležícím na hoře nebo kvasu, který je zamíchaný do těsta má mít nějaký smysl, pak církev se světem musí být mnohem více propojená, než je tomu dnes na většině míst této planety. Nemůžeme se spokojit s tím, že církev je uzavřena sama do sebe a sekulární svět si žije svým vlastním životem. Ježíšova podobenství o království vyprávějí, o tom že pšenice a koukol bude růst vedle sebe, síť je spuštěna do moře a zahrne vše, dobré i zlé. Strom, který vyroste z hořčičného zrna je větší než všechny ostatní byliny. Když čteme evangelia, nemůžeme přehlédnout to, že Ježíš mluví o Božím království jako o něčem, co je totálně promíchané se světem a bude tomu tak až do dne kdy se Ježíš vrátí na tuto zem jako král.

V roce 1975 vytvořil Bill Bright, zakladatel Campus Crusade a Loren Cunningham,
zakladatel Mládeže s posláním (YWAM), strategii, která může přinést proměnu naší
sekulární společnosti. Strategie spočívá v tom, že zasáhne sedm sfér, neboli hor, společenského vlivu. Oba došli k závěru, že k tomu, aby se skutečně transformoval jakýkoli národ do evangelia Ježíše Krista, musí přijít Boží království do těchto sedmi aspektů společnosti: náboženství, rodiny, vzdělání, vlády, podnikání, umění, médií a zábavy.

Zkusme chvíli přemýšlet nad průměrnou evangelikální církví v Čechách nebo Evropě. Nezajímá se příliš o politiku, umění, kulturu, módu, média či zábavu. Církev se soustředí na duchovní aspekty člověka a na modlitbu či uctívání Ježíše. Každá lidská společnost ale nežije pouze duchovními věcmi. Ať už si vezmeme vesnici, město nebo národ tak kromě kostela lidé budou chtít nějaké kulturní vyžití, budou se oblékat, zakládat rodiny, obchodovat, tvořit umění a budou se chtít nějak bavit. Církev ale přináší vliv pouze v oblasti náboženství a ostatní „hory“ přenechala sekulární společnosti. Když církev náhodou vyleze ze své ulity (například v předvolebním období), s hrůzou zjistí jak je svět okolo ní špatný. Vše zkritizuje, odsoudí a zase zaleze na 4. roky zpět. Přeháním? Možná ano, ale možná nejsem tak daleko od pravdy.

Církev bez hranic v Praze pořádá již 8. ročník konference Proměny. Motto této konference je: „Proměnění lidé, kteří mění města a národy“. Možná tato slova můžou znít přehnaně ale možná je to přesně to, co měl Ježíš na mysli, když prohlásil: „vy jste světlo světa a vy jste sůl země“. Ve dnech 8-10.února deset různých řečníků z několika národů světa se budou zamýšlet nad tím, jak můžeme být jako křesťané zapojeni v klíčových aspektech společnosti. Pokud věříte, že křesťané mohou ovlivňovat takové aspekty společnosti jako je politika, podnikání, umění, móda nebo školství pak přijďte a nechte se inspirovat.

Více informací o programu, řečnících a způsobu přihlášení můžete získat na www.cirkevbezhranic.cz/promeny

 

Bubik Stanislav

Pastor Církve bez hranic v Praze

 

 

 

Exit mobile version