Křesťan dnes

Lausanne 4: Michael Oh odhaluje nejnebezpečnější slova, která ovlivňují globální církev

INČCHON, Jižní Korea – Michael Oh, celosvětový výkonný ředitel Lausannského hnutí, vyzval věřící, aby se pokořili a spolupracovali na účinném šíření evangelia po celém světě.

Ve svém poselství k 5 000 křesťanů, kteří se tento týden sešli z více než 200 zemí na čtvrtém Lausannském kongresu o světové evangelizaci, Oh napomenul myšlení a jednání, které brání křesťanskému svědectví a úsilí o naplnění Velkého poslání.

SOUVISEJÍCÍPřed 50 lety se v Lausanne konal klíčový kongres o celosvětové misii 

Oh, který spolu se svou ženou a dětmi dříve působil jako misionář v Japonsku, vyzval křesťany, aby činili pokání ze čtyř věcí: pýchy, provinčnosti, izolace a arogance.

„Činíme pokání z toho, že ani tak neříkáme svými slovy, ale cítíme ve svém srdci nebo dáváme svými činy najevo ta dva nebezpečná slova, která Pavel používá v 1 Kor 12,21-27: ‚Nepotřebuji tě‘. A říkali jsme je jeden druhému a říkali jsme je i Bohu. Ale Bůh nám připomíná: ‚beze mne nemůžete dělat nic‘ (Jan 15,5),“ řekl podle The Christian Post Oh a vyjádřil lítost nad ‚izolací‘ a ‚konkurencí‘ mezi různými skupinami služebníků.

Tato slova: „Nepotřebuji tě,“ zdůraznil Oh, dnes brání působení celosvětové církve.

Mentalita, která je „tak zaměřená na sebe, sebevědomá, soběstačná a možná přímo sobecká“, podle něj způsobuje, že věřící nevyužívají „konkurenční výhodu spolupráce s ostatními – jinými službami, jinými organizacemi, jinými školami, jinými denominacemi nebo jinými částmi Kristova těla“.

„Jedním z největších důvodů neúčinnosti Kristova těla je neschopnost zapojit celé tělo do Božího poslání,“ dodal a připomněl shromážděným, že díky spolupráci stačí jen několik lidí, aby ‚změnili svět‘.

Příkladem ovoce takového úsilí byla  konference Lausanne 1, která se konala v roce 1974 ve švýcarském Lausanne a kde byl kladen velký důraz na sdílení evangelia s nedosaženými skupinami lidí. Toto úsilí vedlo v posledních 50 letech ke sdílení evangelia s 9 000 neoslovenými skupinami lidí a k růstu církví v Africe, Asii a Latinské Americe.

Zaměření na soupeření uvnitř církve namísto spolupráce „vedlo k boji o finanční zdroje a v konečném důsledku k neefektivitě a ošklivosti Kristova těla,“ řekl.

Oh se s odkazem na Římanům 10,14 podělil o to, že díky misionářům, kteří před více než 100 lety založili ve městě Inčchon první sbory, jeho matka uvěřila v Krista. A bez práce těchto mužů a žen „bych tu dnes možná nebyl“.

Jižní Korea se od té doby stala druhou největší zemí na světě, která vysílá misionáře. Stovky církví po celé zemi spolupracují s Lausanne na pořádání akce a 4000 korejských křesťanů se zavázalo modlit se za její úspěch.

Přestože bylo v průběhu desetiletí vyvinuto mnoho nových evangelizačních nástrojů, zejména v posledních 15 letech, v „bezpečných oblastech světa“, které zaznamenaly růst populace, došlo podle pastora ke „zpomalení“ ve sdílení evangelia. K tomu přispívá skutečnost, že „každý rok na světě přibývá lidí, kteří nikdy neslyšeli evangelium“.

„Po padesáti letech jsme pokorní, protože si uvědomujeme, že stále světu podáváme nedokonalé svědectví a tak je narušeno naše poslání ve světě,“ řekl. „Úkol sdílet dobrou zprávu s celým světem zůstává náročný a není správně plněn.“

Samostatným problémem, nad kterým Oh vyjádřil lítost, jsou četné skandály „pýchy, moci a nečistoty“ mezi církevními představiteli, které „otřásly církví a ohrozily naše svědectví“.

„Pověst Kristovy nevěsty na mnoha místech světa není dobrá,“ dodal Oh. „Místo toho, aby lidé klopýtali o poselství evangelia, jak je psáno v 9. kapitole listu Římanům, příliš mnoho lidí klopýtá o posly. Naše selhání jsou dnes ve světě sociálních médií veřejná a viditelná globálněji než kdykoli předtím.“

Oh povzbudil delegáty, aby navzdory lidským chybám nežili ve strachu, ale ve víře, a aby nechodili v aroganci, ale projevovali pokoru. Stejně tak zopakoval, že je třeba nesoutěžit, ale spolupracovat, pokud jde o poslání a cíl.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 24. září 2024 Foto: The Christian Post/Hudson Tsuei

Exit mobile version