Slovenská charismatická církev KS Milost čelí kritice ze strany několika mainstreamových médii a je obviňována ze sklonů k sektářství. Společenství se sídlem v Banské Bystrici se už několik let snaží o registraci na ministerstvu kultury. Požadovanou hranici 50 tisíc členů by však nedokázalo překonat několik už zaregistrovaných denominací jako jsou baptisté či apoštolská církev.
Redaktorka deníku SME Zuzana Kovačič Hanzelová ve svém článku uvádí zkušenost novináře z konzervativního deníku Standard, který se zúčastnil bohoslužby společenství Milost.
„Podle jeho slov se kazatel modlil „Aleluja kérabada salarabadia sandalarabada san“. A zatímco na Slovensku se těmto výkřikům v jazycích smáli, za letničními a charismatickými společenstvími se skrývají mnohem nebezpečnější praktiky.“
SOUVISEJÍCÍ – Syn Raviho Zachariase je stále přesvědčen, že jeho otec je nevinný
Banskobystrický sbor založil bývalý reprezentant Československa v džudu Jaroslav Kříž. Církev si v průběhu let vytvořila úzké vztahy s maďarským charismatickým sborem HÍT Sándora Németha. Členové KS Milost pravidelně navštěvovali nedělní bohoslužby v Budapešti a překládali do slovenštiny kázání maďarského charismatického kazatele.
Hanzelová ve svém článku dále píše, že slovenské soudy odmítly žádost KS Milost o registraci. Senát tří soudců ve svém stanovisku uvedl, že společenství má sklony k autoritářskému vůdcovství, uzavřenosti a fanatismu.
„Soudci také na základě rozsáhlých znaleckých důkazů dospěli k závěru, že Milost jednoznačně vykazuje znaky a praktiky destruktivních náboženských skupin a že se toto společenství vyznačuje náboženským radikalismem a podněcuje náboženskou nesnášenlivost,“ tvrdí ve svém článku Hanzelová.
Redaktorka popisuje případ otce, který na společenství podal trestní oznámení kvůli manipulativnímu jednání vůči jeho synovi. Ten prý se dostal pod takový vliv církve, že ztratil schopnost vlastního rozhodování.
Obrana KS Milost
Křesťanské společenství Milost na svých webových stránkách zveřejnilo stanovisko k medializovaným informacím.
„Jako každý bulvární článek, i ty, které nyní prezentují naše společenství, jsou samozřejmě přehnané, nadsazené a vyvozují nesprávné závěry. Jsme také přesvědčeni, že závěry ministerstva kultury se nezakládají na pravdě, a proto využijeme všech zákonných možností, abychom svá základní práva a svobody hájili před příslušnými institucemi,“ uvádí se v prohlášení církve.
Milost dále tvrdí, že si není vědomá toho, že by šířila nesnášenlivost nebo nějakou formu radikalismu a odvolává se na svobodu slova a náboženskou svobodu. Společenství dále poukazuje, že církve s obdobnou teologii a náboženskými praktikami jsou po celém světě a jsou přínosem pro společnost včetně okolních zemí jako jsou Maďarsko, Česká republika či Rakousko.
„To, že jsou na Slovensku porušována naše lidská práva a svobody, je pro nás zarážející a nepochopitelné. Naše úřady a jejich představitelé by potřebovali více vyspělosti a erudice, pokud se chceme v oblasti náboženské svobody zařadit mezi vyspělé a uvědomělé země EU. My však i nadále s radostí sloužíme Bohu a lidem kolem nás a každému čtenáři přejeme hodně požehnání a zdraví,“ uvádí KS Milost.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 9. května 2023 Foto: screenshot YouTube – Jaroslav Kříž