Křesťan dnes

Křišťálový chrám v Kunraticích u Cvikova nabízí prostor k rozjímání a inspiraci

Kunratice u Cvikova – Prostor k rozjímání a vánoční inspiraci nabízí v předvánočním období Křišťálový chrám v Kunraticích u Cvikova na Českolipsku. V nové společné expozici Křišťálový les se spojili Sklárny Pačinek a liberecký výrobce vánočních ozdob a dekorací Decor by Glassor. V kostele je 15 ozdobených vánočních stromků, první vítá návštěvníky u vchodu, 12 jich lemuje uličku a dva jsou před oltářem, řekl ČTK umělecký manažer Pačinkovy sklárny David Sobotka.

„Stromečky jsou ozdobeny skleněnými vánočními ozdobami a pod nimi jsou dekorace firmy Decor by Glassor. Jsou to čtyři kolekce skleněných vánočních ozdob a k nim přidané nápojové dekorativní sklo vyrobené ve stejných dekorech, jako jsou ozdoby,“ doplnila za Glassor Klára Hovorková. Nápojové sklo a další dekorace se stejnými motivy jako na ozdobách jsou letošní novinkou liberecké firmy, na níž spolupracovala mimo jiné s novoborskou sklárnou Crystalex.

SOUVISEJÍCÍ Arcibiskupství zpřístupnilo na webu přehled kostelů s betlémy

Kromě jiného mohou návštěvníci Křišťálového chrámu vidět na stromcích ozdoby z kolekce Ladovy Vánoce. Spojily se v nich tradiční české ozdoby s legendárními Ladovými ilustracemi, které zachycují idylické vesnické scény, zimní krajiny a české vánoční tradice. K vidění jsou i kolekce Jmelí a Cesmína, Mrazivá něžnost nebo minimalistická Let it Slow. Součástí svátečně laděné expozice je také vánoční tabule plná sklářských skvostů z Pačinkovy dílny a druhá s vázami a sklenicemi z Crystalexu, vytvořenými speciálně pro letošní sezonu.

Ozdobené stromky zavedou návštěvníka až před presbytář, kde je nové křišťálové dílo sklářského výtvarníka Jiřího Pačinka nazvané Sasanka vánoční. „Možná by někdo čekal, že (Pačinek) v rámci logiky té výstavy vytvoří třeba přesnou křišťálovou kopii smrku, jedle nebo borovice, ale to by byla trošku nuda. A tak jsme vytvořili sasanku vánoční. Sasanka vlastně patří vůbec k prvním rostlinám venkovní skleněné zahrady, tak jsme si to téma trošku vzali a zapůjčili pro vánoční výstavu,“ dodal Sobotka.

Projekt Křišťálový chrám uměleckého skláře Jiřího Pačinka vznikl v roce 2020 na základě partnerské dohody s obcí Kunratice u Cvikova a Římskokatolickou farností ve Cvikově. Jako první byl do kunratického kostela Povýšení sv. Kříže instalován křišťálový lustr Trnová koruna, který Pačinek kostelu a farnosti věnoval, následoval lustr Barbory Jarošové, umístěný u varhan, vstupní halu ozdobil lustr Blanky Matragi. Portál dostal novou lampu a na pískovcové sloupky skleněné plamínky. Interiér kostela pak zaplnily tři stovky Pačinkových prací.

Návštěvníci mohli proměněný prostor poprvé vidět v červnu 2020 při Noci kostelů. Od té doby chrám představil práce i dalších sklářských výtvarníků, jako je Bořek Šípek, manželé Miluše a René Roubíčkovi nebo legendy českého rytého skla Arna Čančíka.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 22. prosince 2024 Foto: Pixabay

Exit mobile version