Pod záštitou organizace Ravi Zacharias International Ministries (RZIM) se v sobotu 21. září v Londýně konala mládežnická konference Reboot, v rámci níž proběhla panelová diskuse s křesťanskými apologety. Dotazy se týkaly sexuality, stvoření nebo klimatických změn.
Akce byla živě vysílána na sociálních sítích za účasti Andyho Bannistera, ředitele křesťanského centra Solas, Simona Edwardse, ředitele organizace Zacharias Trust a pomocného kaplana Oxfordského centra pro křesťanskou apologetiku (OCCA), Mahlatse Mashua, regionální ředitelky RZIM v Africe a Davida Bennetta, bývalého gay aktivisty a autora knihy Válka lásky a Madeline Jacksonové, apologetky z OCCA.
Zde je několik otázek, které položili účastníci konference.
Je to v pořádku chodit s nevěřícími?
Na otázku o randění odpověděl Edwards, který zmínil pasáž z 2. Korintským 6,14, která říká křesťanům „nespřahejte se s nevěřícími.“
„Jaké by to bylo být s partnerem, jehož základní chápání života se výrazně liší od tvého?“ ptal se Edwards na manželské spolužití s nevěřícím člověkem.
Edwards řekl, že věří, že „v lásce existuje moudrost,“ které by se měli křesťané držet. Britský apologeta se domnívá, že věřící by měli být opatrní, co se týče randění, i když se nejedná okamžitě o manželství.
„Jako křesťan si myslím, že bychom neměli brát chození na lehkou váhu. Chci říct, proč vlastně s někým máme rande? Nejde přece jen o osobní potěšení,“ dodal.
„Proč byste s někým chodili na rande, ledaže by bylo možné, že byste se mohli spolu oženit?“ poznamenal k biblickému pohledu na chození.
Jak můžeme jako křesťané reagovat na klimatickou krizi?
Otázka byla reakcí na vlnu protestů vyžadujících akci proti změně klimatu. Mahlatse Mashua řekl, že lidské bytosti „nebyly dobrými správci Země“ a tvrdil, že křesťané by „neměli vidět klimatickou krizi jako něco odděleného od naší víry.“
Jak mluvit o problémech LGBT, aniž by to znělo jako odsouzení?
Na konci se jeden účastník zeptal, jak by měl mluvit o svých názorech na problémy LGBT spolužáků, „aniž by to vyznělo, že je odsuzuji.“
Jacksonová odpověděla, že je důležité si uvědomit, že „není biblické“ považovat homosexualitu za „nejhorší možnou věc“ nebo „hřích nad všechny hříchy“.
„Když se zabýváme těmito věcmi, myslím si, že naše pokora ukázat, že lidé v této komunitě nejsou v Božích očích o nic horší,“ a to je podle ní důležitý výchozí bod pro vzájemné naslouchání.
Dodala, že „dialog s touto komunitou znamená být otevřený odpovědím na otázky a být otevřený především tomu, abychom byli milujícím přítelem toho, kdo je v této komunitě.“
-mn- Datum: 27. září 2019 Foto: screenshot YouTube