Soud v Islámábádu odsoudil křesťanskou matku čtyř dětí Šaguftu Kiránovou k trestu smrti za sdílení „rouhačského“ obsahu na sociálních sítích. Žena byla odsouzena na základě pákistánských zákonů o rouhání a zákona o prevenci elektronických trestných činů (PECA) a zároveň dostala trest odnětí svobody na sedm let a pokutu 100 000 rupií (22 400 Kč).
Křesťanka byla zatčena v roce 2021 poté, co přeposlala zprávu v aplikaci WhatsApp. Její manžel tvrdí, že jejímu obsahu nerozuměla. Rodina od té doby čelí výhrůžkám a je nucena se opakovaně stěhovat.
Její právník se plánuje proti rozsudku odvolat, protože mezinárodní znepokojení nad zneužíváním zákonů proti rouhání, zejména proti náboženským menšinám, roste.
SOUVISEJÍCÍ – Chudí křesťanští bratři obvinění z rouhání v Pákistánu
Případ znovu vyvolal mezinárodní znepokojení nad pákistánskými zákony o rouhání, které jsou kritizovány za to, že nepřiměřeně postihují náboženské menšiny.
Nasir Saíd, ředitel CLAAS-UK, vyjádřil vážné znepokojení nad pokračujícím zneužíváním pákistánských zákonů proti rouhání. „V souvislosti s tímto problémem je třeba zdůraznit, že se jedná o velmi závažný problém: „Tento případ poukazuje na naléhavou potřebu reformy. Zákony o rouhání jsou využívány jako zbraň proti náboženským menšinám, což způsobuje nevýslovné utrpení a nespravedlnost,“ informuje zpravodajský portál Premier.
„Mezinárodní společenství musí zaujmout rozhodný postoj a tlačit na Pákistán, aby zavedl ochranná opatření proti tomuto zneužívání. Neustálé používání těchto zákonů jako nástroje pronásledování je znepokojivé a vláda musí upřednostnit reformy, aby se zabránilo takovým justičním omylům.“
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 23. září 2024 Foto: Wikimedia Commons