Křesťan dnes

Křesťané z Burkiny Faso jsou nuceni „uprchnout, konvertovat nebo zemřít“

YAOUNDÉ, Kamerun – Křesťané v Burkině Faso jsou nuceni „uprchnout, konvertovat nebo zemřít“ rukou islámských džihádistů, říká k situaci v zemi charitativní organizace.

Vláda v pondělí 9. září informovala, že podezřelí extremisté provedli dva útoky a zabili celkem 29 lidí.

Jeden útok v se odehrál v neděli 8. září 2019 na silnici mezi městy Dablo a Delbo, kde bylo zabito nejméně 14 civilistů, zatímco dalších 15 lidí zemřelo, když autobus zasáhl výbušné zařízení na silnici mezi Barsalogho a Guendbila v provincii Sanmatenga.

Násilí ze strany islámských extremistů letos vzrostlo na severovýchodě a východě Burkiny Faso poblíž hranice s Mali. Při útocích byly zabity stovky lidí a tisíce jich uprchly.

V červnu bylo džihádisty zabito sedm křesťanů při cíleném útoku ve městě Bani na severu země. Útočníci hledali své oběti podle „známek křesťanství“, jako jsou bible nebo kříže, informuje portál Crux.

„Nejen, že vlády zemí jako Burkina Faso musí více chránit křesťany a jiné menšiny, ale mezinárodní společenství musí přijmout rozhodná opatření k ukončení mezinárodního financování terorismu a přeshraničního pašování zbraní,“ řekl Clancy pro Crux.

Muslimové jsou majoritní skupinou v zemi, ale je zde i významná křesťanská menšina, která tvoří asi 10 až 20 procent populace, z níž většina křesťanů jsou katolíci.

Západoafrická země měla relativně dobré mezináboženské vztahy a křesťané a muslimové žili společně v míru. Od roku 2015 se situace výrazně změnila, poukazuje na současnou situaci v zemi portál Crux. Džihádistické skupiny, které dříve působily v sousedním Mali, se postupně infiltrovaly do Burkiny Faso.

Podle BarnabasFund bylo od dubna do června v řadě útoků džihádisty zabito nejméně 56 křesťanů.

„V zemích jako Burkina Faso a Niger se jedná o snahu vytvořit atmosféru strachu a podkopat jakoukoli civilní autoritu, která by mohla reagovat. Mezináboženské napětí se zhoršuje až do bodu násilí. Protože křesťané jsou v menšině, jsou snadným a hlavním cílem, protože džihádisté ​​se chtějí zbavit všech náboženských skupin kromě vlastního zkreslení náboženství,“ řekl pro Crux Clancy.

Minulý měsíc vyzval biskup Laurent Dabiré, předseda biskupské konference Burkiny Faso a Nigeru, aby zasáhlo mezinárodní společenství a pomohlo řešit situaci v zemi.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 16. září 2019  Foto: screenshot – útok na kostel v Burkina Faso

Exit mobile version