Křesťan dnes

Křesťané v Súdánu patří k těm, které válka zasáhla nejvíce

Vzhledem k tomu, že válka v Súdánu vstupuje do svého druhého roku a její řešení je zatím v nedohlednu, panují reálné obavy, že eskalace nepřátelských akcí mezi Súdánskými ozbrojenými silami (SAF) a jednotkami rychlé podpory (RSF) ještě více zhorší humanitární situaci v zemi. 

Generální tajemník Súdánské evangelikální aliance Rafat Samir v rozhovoru pro Christian Daily International poznamenává, že súdánští křesťané jsou „dlouhodobě ignorováni a zanedbáváni v oblasti humanitární pomoci“, což zvyšuje jejich zranitelnost.

SOUVISEJÍCÍOrganizace vyjadřuje znepokojení nad tím, že od začátku války v Súdánu bylo napadeno více než 150 kostelů

„Příslušníci evangelikálních církví nepatří mezi skupiny, které obě válčící strany akceptují kvůli politickým a etnickým rozdílům,“ uvedl Samir, který naznačil, že křesťanství je vnímáno jako západní import, přičemž proti křesťanům jsou často používána obvinění ze špionáže.

Súdánská evangelikální aliance a místní církevní vedoucí odhalili kritický nedostatek potravin, čisté vody, zdravotnického materiálu a vzdělávacích pomůcek tam, kde se nachází většina křesťanů – v táborech pro vnitřně vysídlené osoby a uvnitř válečných zón.

Aliance zdůraznila, že pozornost světa se soustředí na konflikty na Ukrajině a na Blízkém východě, zatímco o krizi v Súdánu se často příliš neinformuje.  

Konflikty, násilí a vysídlování v Súdánu se táhnou již od krize v Dárfúru v roce 2003. Země hostila jeden milion uprchlíků – druhou nejvyšší populaci uprchlíků v Africe – většinou pocházejících z různých konfliktů v Jižním Súdánu a Tigraji v severní Etiopii. Po svržení dlouholetého súdánského vládce Umara al-Bašíra v roce 2019 se objevila naděje na návrat k civilní vládě, ale situace se naopak zhoršila. Na pozadí konfliktu zemi v průběhu let postihly nepříznivé povětrnostní podmínky, které přispěly k suchu a nedostatku potravin.

Tom Perriello, zvláštní vyslanec USA pro Súdán, se 18. listopadu poprvé vydal do této africké země, aby se zasadil o zvýšení přísunu pomoci milionům lidí v nouzi a o ukončení ničivé války. Mnozí tuto návštěvu považovali za možný katalyzátor, který by měl přinejmenším zajistit přístup k humanitární pomoci.

Podle prohlášení ministerstva zahraničí Perriello jednal o „potřebě zastavit boje, umožnit neomezený přístup humanitární pomoci, a to i prostřednictvím lokálních přestávek v bojích, které by umožnily dodávky nouzové pomoci, a zavázat se k vytvoření civilní vlády“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 16. prosince 2024 Foto: Wikimedia Commons

Exit mobile version