Křesťané byli na Blízkém východě po staletí pronásledováni, ale v posledních letech se jejich situace dramaticky změnila.
Stephen Rasche z chaldejské arcidiecéze v iráckém Irbílu ve své knize s názvem Mizející lidé: Tragický osud křesťanů na Blízkém východě uvádí, že situace je pro křesťany na Blízkém východě dramatická.
„Je těžké se podívat na situaci křesťanů na Blízkém východě a dojít k závěru, že by se někde jejich situace zlepšovala,“ uvedl v rozhovoru pro CBN News.
Kniha se zaměřuje hlavně na irácké křesťany, kteří byli Islámským státem vyhnáni ze svých domovů a uprchli do Turecka, Libanonu a dalších míst.
„Myslím, že situace v Iráku je velmi vážná, jednoduše proto, že čísla o počtu věřících tak drasticky klesla,“ vysvětlil.
Domnívá se, že situace křesťanů na Blízkém východě je na křižovatce a pro jejich budoucnost v regionu existují pouze dva možné scénáře – znovuzrození nebo smrt. „Buď u té malé skupiny křesťanů, kteří tam zůstali, dojde k duchovnímu obživení,“ nebo se podle něj „díváme se na konec…,“ dodal.
Proto vyzývá křesťany na Západě, aby „věnovali pozornost“ tomu, co se děje s Kristovým tělem na Blízkém východě.
„Mezi křesťany v Iráku existuje skutečný strach, že v současných světových poměrech jejich situace bude zapomenuta,“ konstatoval Rasche a dodal, že „je snadné“, aby se situace perzekuovaných křesťanů „ztratila“ v chaosu pandemie koronaviru.
„Zdejší křesťané se opravdu modlí a doufají, že lidé na Západě a zejména v církvi na ně nezapomenou, a doufejme, že Bible jim pomůže udržet plamen víry naživu.“
Rasche poznamenal, že křesťané na Západě by se měli modlit za křesťany na Blízkém východě, aby byli odvážní v době nejistoty.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 21. května 2020 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační