Křesťan dnes

Konzervativci viní sociální sítě z cenzury

Konzervativní osobnosti v dopise adresovaném americkému ministru spravedlnosti Williamu Barrovi upozorňují na hrozbu, kterou představuje údajná cenzura sociálních sítích – například Facebooku, Twitteru, Googlu nebo YouTube. Dopis podepsalo více než 30 amerických konzervativních osobností včetně Brenta Bozella, předsedy Media Research Center, Briana S Browna, předsedy National Organization for Marriage, nebo Williama A Donohue, předsedy Catholic League.

Znepokojení ohledně online cenzury by podle nich měla být pro ministerstvo spravedlnosti prioritou, protože sociální sítě představují „existenciální ohrožení pro konzervativní hnutí i americkou společnosti jako celek“.

„V tuto chvíli je neoddiskutovatelné, že Facebook, Twitter a Google/Youtube mají v sobě zabudovanou významnou liberální agendu,“ napsali signatáři dopisu. „Tyto platformy mají bezprecedentní moc manipulovat a ovlivňovat volby. Taková síla spolu s dominancí na trhu ve spojení s jednostrannou liberální předpojatostí uvnitř těchto organizací je důvodem pro znepokojení. Tyto organizace představují hrozbu nejen konzervativcům ve Spojených Státech, ale také ekonomickému systému svobodného trhu a samotné životaschopnosti amerického politického systému,“ dodali.

Autoři dopisu zmínili příklady událostí, kdy podle nich byla konzervativní perspektiva na sociálních sítích potlačena. Upozornili například na to, že reklamy propagující film Roe v. Wade s pro-life tematikou byly Facebookem zablokovány nebo že evangelikálnímu pastorovi Franklinu Grahamovi byl na 24 hodin zakázán přístup k jeho účtu kvůli příspěvku z roku 2016, kde kritizoval pravidla ohledně toalet pro transgender osoby. Znepokojení také vyvolal rozhovor s ředitelem Twitteru Jackem Dorseyem, ve kterém přiznal, že neutralita není jeho cílem. „Nevěřím, že si nadále můžeme dovolit zastávat neutrální postoj,“ uvedl v nejčerstvějším interview.

Podle signatářů dopisu už Američané nemohou těmto sociálním sítím věřit. „Američané těmto organizacím nedůvěřují a mají k tomu dobrý důvod. Jejich institucionální zaujetí vůči konzervativcům spolu s jejich masivním vlivem představují nebezpečnou kombinaci, která může záměrně vychýlit výsledek voleb. Je nezbytné, abyste vyšetřili, jak tito giganti provozující sociální sítě využívají svou moc k ovlivňování voleb,“ vyzvali ministerstvo spravedlnosti autoři dopisu.

 

Kristýna Gillíková  Zdroj: Christian Today  Foto: Flickr – ilustrační    

Exit mobile version