Křesťan dnes

Konstantinopol poskytne autonomii ukrajinskému pravoslaví

Kyjev/Istanbul/Moskva – Konstantinopolský pravoslavný patriarchát zahájil církevní proces vedoucí k autonomii ukrajinské pravoslavné církve, což de facto znamená konec podřízeného postavení pravoslavných diecézí na Ukrajině vůči Moskvě. Oznámil to dnes ruský a ukrajinský tisk s odvoláním na církevní kruhy v Istanbulu. Rusko krok konstantinopolských hodnostářů popudil.

Na Ukrajině působí pravoslavná církev kyjevského patriarchátu, která se po rozpadu Sovětského svazu počátkem 90. let oddělila od ukrajinské církve moskevského patriarchátu, kterou spravuje církevní vrchnost v Moskvě. Ukrajinská větev ve snaze o úplné osamostatnění vytrvale usilovala o autonomii, dosud ale bezvýsledně. Právo udělovat církevní autonomii, neboli autokefalii, má konstantinopolský patriarcha Bartoloměj sídlící v Istanbulu. Právě on se nyní rozhodl vyjít požadavkům Kyjeva vstříc.

Pravoslavná církev moskevského patriarchátu má na Ukrajině značný vliv, o který s ní kyjevský patriarchát usilovně soupeří. Zaujímá přitom ostře kritická stanoviska vůči Moskvě. Prezident Petro Porošenko letos na jaře přirovnal autonomii pravoslavné církve kyjevského patriarchátu k členství země v Severoatlantické alianci a Evropské unii. Obvinil Kreml, že používá církev jako nástroj svého vlivu na Ukrajině.

Synod ruské pravoslavné církve minulý týden proti záměrům konstantinopolského patriarchátu ostře protestoval a vyjádřil „hluboké rozhořčení“. Jde prý o to nejhrubší popření církevních pravidel, což „v nejbližší době vyvolá odvetné kroky“ Moskvy. Mluvčí moskevského patriarchátu pohrozil, že ruské církevní kruhy v případě „legalizace ukrajinských rozvratníků“ přeruší s konstantinopolským patriarchátem styky.

Konstantinopolský patriarcha není absolutní hlavou pravoslavné církve a v hierarchii nemá postavení srovnatelné s římskokatolickým papežem. Udělování církevní autonomie nicméně v pravomoci má. Ruská církev má v pravoslavném světě mimořádný vliv, protože v Rusku se k pravoslaví hlásí největší počet věřících.

 

Autor: ČTK  Foto: Pixabay, pravoslavný kostel na Ukrajině

Exit mobile version