Čínské státní noviny obvinily církev a katolického kardinála Josepha Zena z podněcování prodemokratických studentských protestů v Hongkongu v roce 2019. V důsledku toho může Čínská komunistická strana zvážit omezení náboženské svobody na ostrově.
Série článků publikovaných v Ta Kung Pao, hongkongských novinách vlastněných čínským styčným úřadem, obviňuje duchovenstvo a církve z povzbuzování prodemokratického hnutí a hájení demonstrantů zapojených do protestů proti represivním opatřením v roce 2019, varovala prominentní právnička a aktivistka za svobodu náboženské vyznání Nina Shea.
SOUVISEJÍCÍ – Papež a arcibiskup z Canterbury čelí kritice za pasivitu při obraně demokracie v Hongkongu
Články naznačují potřebu větší kontroly nad Hongkongem ze strany Pekingu, napsala Shea, ředitelka Centra pro náboženskou svobodu z Hudsonova institutu v článku publikovaném v Epoch Times.
Tyto čtyři články, jak píše, „připomínají kampaň, která předznamenala nový zásah“ ze strany Čínské komunistické strany.
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
První článek s názvem „Kardinál Zen využívá svého postavení duchovního k narušení stability Hongkongu“ obviňuje 90letého emeritního biskupa Hongkongu ze spojení s Jimmym Laiem, hongkongským podnikatelem a zakladatelem prodemokratických novin Apple Daily a bývalým hongkongským zákonodárcem Martinem Lee.
Lee a Lai byli loni zatčeni a usvědčeni z nezákonného shromažďování, což je podle kritiků útokem na svobody, které byly kdysi základem identity ostrova.
„Pro vládu je obtížné regulovat nebo eliminovat tyto náboženské skupiny nebo jednotlivce, navzdory skutečnosti, že spáchali mnoho zločinů,“ stojí v článku Ta Kung Pao a stěžují si, že mnoho ze zatčených v prodemokratickém hnutí studovalo křesťanské školy.
Tři následující články, zdůrazňuje Shea, propagovaly tvrzení, že církve „podněcovaly nepokoje“ mezi hongkongskými studenty, a dokonce poskytovaly útočiště prodemokratickým demonstrantům.
„Prosazují, aby se dostaly pod vládní kontrolu,“ napsala bývalá komisařka Americké komise pro mezinárodní náboženskou svobodu.
SOUVISEJÍCÍ – Hongkongské kostely čelí vyhrůžkám za připomenutí masakru na náměstí Nebeského klidu
Kardinál Zen vyvolal v posledních letech hněv komunistické strany, protože je „jedním z mála předních čínských duchovních, kteří se odvažují kriticky mluvit proti represivní sinicizační politice čínského prezidenta Si Ťin-pchinga vůči pevninským církvím“. Zen navíc kritizoval dohodu Vatikánu s Čínou z roku 2018, která dala čínské vládě možnost vybrat kandidáty na biskupa.
Shea uvádí, že některé články vyvolávají „otázku, zda ČKS plánuje bezprostřední převzetí hongkongských křesťanských škol spolu s řízením represálií proti kardinálovi“.
Cituje anonymního hongkongského křesťanského duchovního, který řekl, že se obává, že ČKS může „zamýšlet ovládnout křesťanské školy jako první krok k zavedení komplexních předpisů ke zpřísnění vládní kontroly nad hongkongskými církvemi“.
V červnu 2019 vyšly stovky tisíc demonstrantů do ulic Hongkongu, aby protestovaly proti navrhovanému zákonu, který umožňuje vydávat jednotlivce z bývalé britské kolonie do pevninské Číny. Kritici tvrdili, že takový krok podkopává poloautonomní status Hongkongu vytvořený v dohodě z roku 1997 převádějící pravomoc nad Hongkongem ze Spojeného království na Čínu.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 7. února 2022 Foto: Wikimedia Commons – kardinál Zen