Plzeň – Kněží ve vybraných kostelech v Plzeňské diecézi, která zahrnuje Plzeňský a Karlovarský kraj, nabídnou ve středu tradiční popelec nejen věřícím, ale všem lidem, kteří přijdou. Popelec, posypání popela na hlavu jako symbol naděje a nového začátku, se uděluje na Popeleční středu, kterou začíná křesťanům čtyřicetidenní půst před Velikonocemi. Biskup Tomáš Holub vyzval letos všechny lidi, aby si pro starý symbol popelce přišli. U dveří téměř 30 kostelů budou ve vybraných hodinách kněží připraveni popelec komukoliv udělit, řekl Holub ČTK.
„Jsem přesvědčený, že je doba mimořádná a že v mimořádné době už slova nehovoří tak, jak by měla. A že to, co mnohem více hovoří, jsou symboly. Z toho důvodu bych chtěl nabídnout tenhle symbol, který je prastarý a podle mě nesmírně silný, všem lidem bez toho, že by to bylo spojeno s nějakým kázáním,“ řekl Holub.
Symbol popela znamená podle něj na jedné straně zmar a něco, co se nepovedlo, ale na druhé straně také živnou půdu, z níž něco nového roste. Vzhledem k platným opatřením proti koronaviru je omezený počet účastníků mší. Ve středu budou moci věřící v omezeném množství navštívit bohoslužby, jejichž součástí bude udílení popelce. „My jsme se rozhodli udělovat popelec i mimo bohoslužby jako nabídku úplně pro všechny. Byl bych rád, aby si tento symbol mohl každý prožít úplně tak, jak chce, a přemýšlel, co je v této situaci, která je složitá, pro něj nadějné,“ uvedl biskup. Sám bude popelec udělovat u kostela Nanebevzetí Panny Marie v centru Plzně a později pak u dveří kostela sv. Jana Nepomuckého na Chodském náměstí.
„Popelení středou začíná příprava na Velikonoce a já jsem vyzval věřící v mé diecézi, aby ta letošní postní doba byla mnohem více spojena s hledáním radosti, která není závislá na pandemii. Říkám si, že to je mnohem důležitější, než se někde v něčem ještě více omezovat. Dobrou přípravou na Velikonoce je hledat radost, která je přítomna i v takto složité situaci, jako je ta dnešní,“ dodal biskup.
Na Popeleční středu žehná kněz popel připravený z jívových ratolestí požehnaných v předchozím roce při obřadech Květné neděle. Poté uděluje věřícím popelec: každého označí popelem na čele a řekne: „Pamatuj, že jsi prach a v prach se navrátíš“ nebo „Obraťte se a věřte evangeliu.“ Název popelec pochází z 10. století, kdy se udílel kajícníkům na znamení pokání. Od 11. století byl popelec udělován v tento den již všem věřícím.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 15. února 2021 Foto: Pixabay – ilustrační