Křesťan dnes

Klidně se přetrhnu

Neexistuje mnoho míst, kde v Brně seženete křesťanskou literaturu v dobré nabídce. Spisovatelka Hana Pinknerová provozuje malé knihkupectví, kde si vyberete z pestré nabídky teologické, společenské i dětské literatury. Jak se potýká s uzavřením svého knihkupectví v době koronaviru?

 

Jaká byla vaše první reakce na uzavření obchodů kvůli pandemii?

Ještě v pátek jsem to nebrala moc vážně a jen tak zlehka uvažovala o omezení pracovní doby. Během víkendu ale už bylo jasno. Můj první pocit byl: Hurá, prázdniny! Což dokazuje, že jsem vůbec nedohlédla ekonomického aspektu věci. Celý první týden jsem skutečně brala jako darovaný čas. Hodně jsem četla (toho knihkupec nikdy nemá dost), psala fejetony, luštila sudoku, vařila obídky, pracovala na zahradě a nedělala si žádné starosti. Ve druhém týdnu mi to naplno došlo. Pokud něco nepodniknu, všechny své finanční rezervy nacpu do poplatků, nájmů a výdajů spojených s provozem, který neběží. A tak jsem začala přemýšlet a pracovat na nové podobě svého obchodu. Napsala jsem na web knihkupectví, svůj osobní web a na facebookové stránky trochu zoufalou výzvu, jestli si někdo nechce koupit knihu. Reakce mých zákazníků, příznivců a přátel mě dojala. První dny jsem strávila na židli u počítače a jen jsem komunikovala s konkrétními lidmi o tom, co já jim doporučuju, nebo co oni by si přáli. V mezičase jsem se pokoušela rozšířit nabídku titulů na webu, aby zákazníci měli z čeho vybírat. Dom této doby jsem tuto stránku svého obchodu považovala za druhotnou, za jakousi šlehačku na dortu osobního poradenství.

Mou nejsilnější stránkou totiž je osobní doporučování vhodných titulů. Otázkou bylo, jak tuto službu poskytovat i nadále, ale on line? Svolala jsem válečnou poradu s dcerami a společně jsme vymyslely nové postupy. Hledáme jednoduchý program pro provozování e shopu. Každý den v týdnu budeme zveřejňovat Knižní menu – nabídku tří knih podle určité tematické blízkosti. Něco jako pro velké nebo malé děti, pro rodiče, pro romantické duše, pro intelektuály, pro mystiky a tak.

 

Dokážete už nyní odhadnout dopad epidemie na vaše podnikání?

Vzhledem k tomu, že slibovaný příspěvek od státu mi vystačí tak na úhradu nájmu v obchodě, trochu se škvařím. Já nepotřebuju vydělávat kdovíkolik, ale z něčeho žít musím.

 

Jak dlouho může být knihkupectví zavřené, abyste nezkrachovala?

To se vůbec neodvažuju odhadovat. Pokud podpora od státu bude v proklamované výši, nepostačí ani na provozní náklady. Můj pronajímatel projevil pouze ochotu odložit splatnost nájemného. To mi sice pomůže nepřijít o prostory nyní, ale do budoucna to znamená velkou zátěž. Taky potřebuju něco jíst. Záleží na mých zákaznících, jak si budou ode mne objednávat knihy. Možná by si někdo mohl tímto způsobem koupit i náušnice nebo obraz. Pokud mne v tom nenechají, já se klidně přetrhnu, abych jim vyhověla.

Myslíte si, že vám touto potenciálně likvidační situací Bůh něco říká?

Zatím nevím. Možná mne vede k inovativnímu pojetí té práce, rozšiřuje mé meze. Pokud by to nešlo, nikdo by si nic nekupoval a nic bych neprodávala, asi bych to brala jako znamení ke změně. Hledala bych něco jiného. Já se práce nebojím a ráda se učím nové věci. Když bych věděla, kam mne Bůh posílá, šla bych a pracovala bych jako – anděl.

Jak jste se od psaní knih dostala ke knihkupectví?

Knihy jsem začala psát na mateřské a myslím, že knihkupectví s tím nijak nesouvisí. Jen možná v tom ohledu, že psaním knih se člověk jen tak snadno neuživí. Takže jsem psala knihy, protože je někdo chtěl vydávat, ale potřebovala jsem si take vydělávat na chléb vezdejší a na důchod.

Co vás na vaši práci nejvíce těší?

Jednoznačně nejraději mám kontakt se zákazníky. Povídat si s lidmi, zahlédnout jejich radost nebo bolest a doporučit jim řešení nebo potěšení, to je moje. Vybírat vhodné knihy, to je také moc hezké. Moc ráda také zařizuju prostředí v knihkupectví. Pořád něco přerovnávám a zdobím. Nejsem dobrá na účty, počítání a tak. Proto mám ohromně hodnou paní účetní.

Je křesťanská literatura zajímavá i pro nevěřící zákazníky?

No jasně. Jednou přišel do obchodu movitě vypadající pán a hned při vstupu spustil, že od svého psychiatra má po vyhoření doporučenou povzbuzující literaturu, ale že nechce nic křesťanského. Že byl za rohem ve velkém knihkupectví, ale že mu tam nebyli schopni osobně nic doporučit. Tak jsem ho posadila do křesílka a řekla mu, že mu předložím tituly, které by mu podle mého mohly prospět. Ať se sám rozhodne. Za hodinu odcházel s balíkem knih za dva tisíce a všechny byly od křesťanských autorů.

Co konkrétního děláte pro obecný prospěch v této době?

Přemýšlela jsem, co je mou nejsilnější stránkou. Je to povzbuzování. Tak jsem začala nahrávat na youtube čtení svých fejetonů. Chtěla bych připomínat radosti, kterých jsme si dost nevšímali a nebyli za ně dost vděční. Teď se nám to bude hodit. Máme se totiž nač těšit.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: Adéla Pinknerová Datum: 30. března 2020  Foto: Facebebook – Hana Pinknerová

Exit mobile version