Křesťan dnes

Kdo nahradí kardinála Duku v čele katolické církve?

Dominik Duka

Praha – Kardinál Duka nahradil v čele katolické církve v roce 2010 Miloslava Vlka a z Hradce Králové se stěhoval do Arcibiskupského paláce v Praze. Hospodářské noviny se zamýšlí nad tím, kdo by Duku mohl vystřídat.

„Jmenování nástupce Dominika Duky se očekává v řádu měsíců. Je možné, že koronavirová krize zamíchala kartami, takže se to může trochu prodloužit, ale ne příliš. Dva roky, o které už papež František kardinálu Dukovi působení v pozici pražského arcibiskupa prodloužil, bývá maximum,“ řekl pod podmínkou anonymity katolický duchovní v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Podle kanonického práva český primas a pražský arcibiskup ve věku 75 let složil do rukou papeže demisi a František tento jeho mandát prodloužil. Podle Hospodářských novin by se na čele české katolické církve mohl stanout plzeňský biskup Tomáš Holub, kterého jmenoval právě papež František. Holub po pádu komunistického režimu pracoval jako armádní kaplan. V jeho případě je však omezením jeho relativně nízký věk.

Vícero duchovních si myslí, že by se česká církev měla omladit. „Myslím si, že naše generace už svou práci odvedla a nyní je třeba mít odvahu předat veslo mladším,“ uvedl v roce 2018 pro Lidovky.cz Jan Graubner.

Právě olomoucký arcibiskup Jan Graubner se v dubnu stal novým předsedou České biskupské konference. Biskupové ho zvolili na plenárním zasedání, které se konalo v Olomouci.

Graubner tuto funkci vykonával už v letech 2000 až 2010, další desetiletí byl místopředsedou. Jednasedmdesátiletý Graubner také vyjednával o majetkovém vyrovnání státu a církve. Bývá považován za jednoho z předních představitelů konzervativního křídla římských katolíků, sám se ale za konzervativce nepovažuje.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 23. května 2020  Foto: Wikimedia Commons – Dominik Duka

Exit mobile version